/* */ /**/

Αποστολέας Θέμα: AUKUS: ΗΠΑ, Βρετανία και Αυστραλία δημιουργούν ένα μικρό ΝΑΤΟ  (Αναγνώστηκε 1478 φορές)

AIAS12

• Hero Member
Μηπωσ ερχεται νεος «Ψυχρος Πολεμος» με την Κινα
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΓΙΑΤΙ?

AIAS12

• Hero Member
Απ: AUKUS: ΗΠΑ, Βρετανία και Αυστραλία δημιουργούν ένα μικρό ΝΑΤΟ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2021, 15:39 »
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ  ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΒΙΟΧΑΛΚΟ ΕΓΩ ΣΗΜΕΡΑ ΕΔΩΣΑ ΘΕΣΗΣ ΟΠΟΥ ΕΒΓΑΖΑ  ΚΕΡΔΗ  ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΜΕΤΟΧΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ

Αγιαννης

• Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2021, 15:47 »
Αιαντα εμένα μα παραξένεψε η συμφωνία της Αυστραλίας με την Γαλλία για τα υποβρύχια και οχι η κωλοτουμπα..
Η Αυστραλία ειναι κωλος και βρακι που λεμε με την Αγγλία..μεχρι και χοντρό  φόρο στη βασιλισα πληρώνουν κάθε χρονο ως μέλη της βρετανικής κοινοπολιτείας.Δοδομενου δε οτι η Αγγλία αποτελει τον πιο έμπιστο εταίρο της αμερικης ,ε ολα αυτα ειχαν την λογική κατάληξη..
Τωρα μιξοκλαει η Ευρώπη οτι την γράψανε..ποια Ευρώπη που ουτε νύχια δεν εχει ,στρατιωτικά εννοώ

AIAS12

• Hero Member
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2021, 22:55 »
https://www.pronews.gr/amyna-asfaleia/diethnis-asfaleia/1018100_ektakto-i-gallia-anakalese-toys-presveis-tis-apo-ipa-kai
ΕΚΤΑΚΤΟ: Η Γαλλία ανακάλεσε τους πρέσβεις της από ΗΠΑ και Βρετανία λόγω «νίλας» 56 δισ. ευρώ από ΑUKUS
ΟΠΟΙΟΣ  ΔΕΙ ΤΟ ΑΕΠ ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΑΣ ΘΑ ΠΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΜΑΝΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ,Ο ΚΟΡΟΝΟΙΟΣ ΠΑΡΕΛΥΣΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΤΡΕΛΛΗ  ΣΥΡΡΙΚΝΩΝΗ  ΟΙ ΕΞΑΓΩΓΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΩΘΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΤΑ 25 % ΤΩΡΑ ΑΣΤΟ Η ΓΑΛΛΙΑ ΕΧΕΙ ΠΟΙΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ από την Ιταλία

Oυσιαστικα αυτό που πιστεύω είναι ότι η Γαλλία θα προσπαθήσει να ελέγξει όλοι την Μεσόγειο με απλά λόγια όσες χώρες έχουν ακτές στην Μεσόγειο ευρωπη-αφρικη το θέμα είναι το Ισραήλ τη κάνει? Η Ρωσία φαίνεται ότι περιμένει να αλληλοσκοτωθουν μεταξύ τους και μετά να αναλάβει δράση

AIAS12

• Hero Member
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2021, 23:21 »
https://www.euro2day.gr/news/world/article/2096985/h-gallia-anakalei-gia-diavoyleyseis-toys-presveyte.html

Επίσης όπου ακούμε Ε.Ε. και γενικά ευρώ από πίσω είναι το Μαρκο

Αγιαννης

• Hero Member

AIAS12

• Hero Member
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2021, 09:27 »
https://www.pronews.gr/kosmos/1018133_o-megalos-aderfos-apo-tin-kina-pekino-fakelonei-ton-planiti
ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΜΠΟΡΟ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ
ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ   ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΑ ΠΩΣ ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΚΙΝΕΖΟΥ ΤΩΝ ΔΡΟΜΟ ΠΡΟ ΕΥΡΩΠΗ ΤΗ ΛΕΓΑΜΕ ΤΟΤΕ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΜΙΑ ΕΥΡΩΠΗ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΩΣΙΑ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΙΟ ΑΠΟ ΚΙΝΑ

AIAS12

• Hero Member

AIAS12

• Hero Member
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 19, 2021, 19:35 »
ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΣΕ ΕΝΑ ΠΛΟΙΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ΓΑΛΛΙΑΣ ΑΠΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  ΚΑΙ Η ΕΥΡΩΠΗ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΝΑΤΟ , ΧΑΝΕΙ ΛΕΦΤΑ Η ΓΑΛΛΙΑ 54 ΔΙΣ ΚΑΙ  ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΕΥΡΩΣΤΡΑΤΟ  ΚΑΤΑ ΕΠΕΚΤΑΣΕΙ ΧΑΝΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ -ΕΞΑΓΩΓΕΣ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΙΣΠΑΝΙΑ ,ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΙΤΑΛΙΑ
@@ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ EFOOD ?ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ  ? ΛΕΩ ΕΓΩ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΤΡΕΛΛΑ ΜΟΥ
@@
ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ 3 ΔΟΣΗ ΗΡΘΕ ΣΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ   ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΥ  ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ 4 ΜΗΝΕΣ ,ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΠΛΗΝ ΣΑΦΩΣ  ΟΧΙ ΟΛΟΙ   ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΟΙ ΚΑΚΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ 
@@
ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ
@@
 Ο Ερντογάν  ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΣΥΝΟΜΙΛΙΕΣ ΜΕ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ ΛΕΝΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΜΕ ΕΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΕΙ  ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ?
@@ ΕΔΩ ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΑΝ ΤΑ ΕΝΑΕΡΙΑ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΠΕΤΑΓΑΝ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΒΛΕΠΑΝ ΑΛΛΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
\@@
ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΨΕΥΤΗΣ ,ΨΕΥΤΗΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΣΑΙ ΕΘΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΨΕΜΑ ΟΛΑ ΘΑ ΦΑΝΟΥΝ ΑΥΡΙΟ -ΜΕΘΑΡΙΟ ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ
@@@
ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ

Αγιαννης

• Hero Member
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 20, 2021, 08:15 »
Αίαντας ,λες η κόντρα αυτη να εχει συνέπειες στις δικές μας φρεγάτες?Δηλδη να επιτρέψουν τελικά οι αμερικανοι να πάρουμε τις γαλλικές ως κερασάκι στη μεγάλη απώλεια που ειχαν ?
Παραθετω το απόσπασμα απο το Emea.gr

Στις αρχές Οκτωβρίου ήταν σχεδιασμένο να ξεκαθαρίσει ο διαγωνισμός για την ανάθεση του προγράμματος νέων φρεγατών του ελληνικού πολεμικού ναυτικού, με την Γαλλία και τις ΗΠΑ (εξαιτίας της βελτιωμένης καλοκαιρινής προσφοράς) είναι τα φαβορί και να ακολουθούν με μεγάλη διαφορά οι υπόλοιπες προτάσεις.

Με την διαφορά ότι μετά την συμφωνία ΗΠΑ-Αυστραλίας-Ηνωμένου Βασιλείου και την αντίδραση της Γαλλία (εξαιτίας και του προγράμματος υποβρυχίων αξίας 40 δισ.δολαρίων που ακυρώθηκε από τους Αυστραλούς) ο Γάλλος Πρόεδρος Εμανουέλ Μακρόν δεν αποκλείεται να προσθέσει την…δική του γενναιόδωρη αντιπρόταση στην ελληνική κυβέρνηση.

Πληροφορίες από το Παρίσι αναφέρουν πως η νέα πρόταση θα αφορά στις γαλλικές υπερσύγχρονες φρεγάτες Belharra της Naval Group σε συνδυασμό με άλλα πλοία ως «ενδιάμεση λύση» αλλά και οπλικά συστήματα, που θα τις συνοδεύουν και θα αλλάξουν τις ισορροπίες στο Αιγαίο και την Ανατολική Μεσόγειο.

Συμπληρωματικές προτάσεις θα υποβάλλουν όμως και οι Αμερικανοί που έχουν προτείνει τις «Hellenic Frigate 2» (HF-2) της Lockheed Martin για να συμπληρώσουν με πλοία «ενδιάμεσης λύσης» που προέρχονται από τον εν ενεργεία στόλο τους. Με μία-δύο εξαιρετικά καλές περιπτώσεις…

Ειδικά από την στιγμή που έγινε γνωστό ότι η HF-2 είχαν προταθεί στο Ισραήλ ως Littoral Combat Ship (LCS)… αποκαλύφθηκε ότι ήταν αρχικά τύπου MMSC (μετονομάστηκαν λόγω διαφόρων τεχνικών προβλημάτων) και στην τελική αξιολόγηση οι Ισραηλινοί τις απέρριψαν για τον «θλιβερά αδύναμο» εξοπλισμό τους και την βαθμολογία κάτω από την βάση τις επιχειρησιακές τους δυνατότητες!

Το πιο δύσκολο (πολιτικά και διπλωματικά) σενάριο για την Ελλάδα θα ήταν μια μεγαλύτερη παραγγελία μοιρασμένη στην Γαλλία και τις ΗΠΑ, ώστε να εκμεταλλευτεί η χώρα μας τον (σκληρό) ανταγωνισμό τους και να αποκομίσει περισσότερα αντισταθμιστικά οφέλη, προσφορές με χαμηλότερο τίμημα και ουσιαστική γεωπολιτική υποστήριξη από τις δυο υπερδυνάμεις, χωρίς να δυσαρεστήσει κανέναν από τους δύο ΝΑΤΟϊκούς συμμάχους. Αρκεί να δεις κανείς τι συνέβη με την προσφορά των (φιλοτουρκικών) Ολλανδών στην ΕΕ…