/* */ /**/

Ψηφοφορία

Πόσα από αυτά ήξερα για τον ΟΛΠ;

Τα ήξερα όλα.
0 (0%)
Ξέρω αυτά κ ακόμα πιο πολλά.
0 (0%)
Πολλά τα αγνοούσα.
5 (71.4%)
Είχα σφαιρική εικονα.
2 (28.6%)
Είχα τελείως άλλη εικόνα.
0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 7

Η ψηφοφορία έληξε: Μαρτίου 29, 2023, 23:08

Αποστολέας Θέμα: ΟΛΠ - PPA  (Αναγνώστηκε 2501 φορές)

nikdan

• Jr. Member
  • **
Απ: ΟΛΠ - PPA
« Απάντηση #15 στις: Μαρτίου 01, 2023, 14:22 »
καλησπέρα!
Βήμα βήμα κ βλέπουμε.
Το 2023:
Ξεκινάει νέα συλλογική σύμβαση
εργασίας  η οποία σε βάθος 3ετιας προβλέπει συνολικές μισθολογικές αύξησης της τάξης του 8%.
Οι προκρατήσεις στην κρουαζιέρα δείχνουν αύξηση πλοίων της τάξης του 23% σε σχέση με το 2022.
Το πρώτο τρίμηνο του 2023 θα φανεί κ η αύξηση τιμολογίων που ξεκίνησε σε Σεπ-Ολπ από αρχές Απριλίου 2022.
Η διακίνηση κοντέινερ στον  ΣΕΠ ήταν μειωμένη των Ιανουάριο αλλά νομίζω η εικόνα θα βελτιωθεί την υπόλοιπη χρονιά.
Κ περιμένουμε κ την γενική συνέλευση για πολλές ερωτήσεις κ καλύτερη ενημέρωση πάνω κ σε άλλα θέματα(επισφάλειες κτλ).

Doc

• Full Member
« Απάντηση #16 στις: Μαρτίου 02, 2023, 17:22 »
Φίλε nikdan έχε υπόψιν και αυτό:

"Βουτιά έως 85% στα ναύλα για τη μεταφορά κοντέινερ"

https://www.euro2day.gr/news/world/article/2175434/voytia-eos-85-sta-nayla-gia-th-metafora-konteiner.html

Αν βγάζουν οι φιλοξενούμενοι (ναυτιλιακές) τρώει καλά και ο ξενοδόχος (ΟΛΠ). Τώρα που μειώνεται η διακίνηση προιόντων λόγω μειωμένης ζήτησης, ίσως μειώνεται και η ικανότητα του ΟΛΠ για υπερκέρδη. Βέβαια όπως ανέφερες στο βίντεο, πρόσφατα προχώρησε σε αύξηση των τιμολογίων. Οπότε η ερμηνεία του τελικού ρεζουμέ είναι πιο σύνθετη.

Εσύ πως το ερμηνεύεις;

Στο ταμπλό αξίζει περισσότερα αλλά δεν αποκλείω να βρει πρόφαση η αγορά να τον ξαναζορίσει. Εδώ θα είμαι να βάλω πλάτες!

nikdan

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #17 στις: Μαρτίου 02, 2023, 19:34 »
Ας βγάλει αποτελέσματα 4 τριμήνου 2022 κ τότε κάνουμε πάλι μια σφαιρική ανασκόπηση αγαπητέ,κ για το 2022 κ εκτιμήσεις για το 2023.

Doc

• Full Member
« Απάντηση #18 στις: Μαρτίου 02, 2023, 19:49 »
Σωστό, αναμένουμε!

ΝτΑρτανιαν

• Hero Member
« Απάντηση #19 στις: Μαρτίου 02, 2023, 21:10 »
Θα σας πω την αποψη μου για τον ΟΛΘ και πιστευω οτι κατι αντιστοιχο συμβαινει και στον ΟΛΠ.
- Ειχε μικρη πτωση στα εσοδα το 9μηνο και κατα επεκταση στα κερδη, καθως η κινηση στον λιμενα απο TEU ηταν μειωμενη, λογω του υψηλου κοστους μεταφορας απο ΑΣΙΑ η οποια το 2022 ειχε εκτοξευθει εως και τα 15,000 $ , ενω αποκλιμακωθηκε σταδιακα και πλεον ειναι εως 3000$ , αναλογα το λιμανι φορτωσης στην Ασια. Η πρωτη εικονα που εχω απο εκτελωνιστες ειναι οτι σταδιακα η κινηση απο τον ΟΚΤ αρχισε να επενερχεται στα επιπεδα του 21.
- Η Κρουαζερια κινηθηκε με αυξητικους ρυθμους σε σχεση με το 21.
Αναμενω τα επιπεδα EBIT να ειναι στα επιπεδα του 21, καθως το ενεργειακο κοστος μεταφερθηκε στην τιμολογιακη πολιτικη και ενα ελαχιστο μερος απορροφηθηκε απο τον ΟΛΘ.

Παντως φιλοι να τον εχετε υποψη, γιατι και μηδενικο δανεισμο εχει, υψηλα ταμειακα διαθεσιμα, dryports σε Βουλγαρια - Σερβια, το project επεκτασης του 6ου προβλητα, υψηλη μερισματικη πολιτικη ( καλυτερη απο τον ΟΛΠ ) και φυσικα παιζει το στορυ αποεπενδυσης του ΙΒΑΝ ο οποιος εχει αποκτησει τις μετοχες με μ.ο 33,8 και δεν πουλαει με discount ( πχ ΣΕΚΑΠ ).

nikdan

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #20 στις: Μαρτίου 02, 2023, 21:19 »
Στον ΟΛΠ αγαπητέ όμως η εικόνα στο 9μηνο του 2022 είναι μάλλον διαφορετική:

Πολύ περιεκτική ανάρτηση για τα αποτελέσματα 3 τριμήνου κ 9μηνου 2022 που έχει  ανακοίνωσε  ο ΟΛΠ.

Στο τρίτο τρίμηνο του 2022 τα έσοδα αυξήθηκαν κατά 25,9% (10,8 εκ ευρώ).
Τα κέρδη μετά φόρων αυξήθηκαν κατα 51,3%(7,2 εκ ευρώ).
Συνολικά στο 9μηνο  η εταιρεία έχει έσοδα 145,8 εκ ευρώ αυξημένα κατά 28%.
Κέρδη μετά φόρων 47,1 εκ ευρώ ,αυξημένα κατά 61,8%
Με βάση τα κέρδη  9μηνου 2022(όχι τα ετήσια) η μετοχή διαπραγματεύεται με p/e οριακά κάτω από 10.

Η αύξηση των εσόδων ήρθε κυρίως από αύξηση τιμολογίων αλλά κ από τους τομείς κρουαζιέρας, ακτοπλοιας κ διακίνησης κοντέινερ.

Τα στοιχεία που δημοσιεύτηκαν είναι συνοπτικά.
Οποτε  πιο αναλυτικά στοιχεία στα ετήσια αποτελέσματα.

Doc

• Full Member
« Απάντηση #21 στις: Μαρτίου 15, 2023, 16:13 »
Πως καταλαβαίνουμε ότι το fear&greed index σήμέρα είναι level "τα κάναμε πάνω μας".

Κάποιοι δεν περιμένουν ούτε μέχρι την Παρασκευή να δουν τα αποτελέσματά του. Με κέρδη 9μήνου διαπραγματεύεται με P-E κάτω από 10...αδάνειστος!

Και τα παίρνεις από τον ΟΛΠ για να τα βάλεις που?
Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον ξεφορτώνει σήμερα.

Τέλος πάντων ωραία είναι αυτά, δημιουργούν ευκαιρίες στους υπόλοιπους.

pixis100

• Hero Member
« Απάντηση #22 στις: Μαρτίου 15, 2023, 16:41 »
στο ταμιευτηριο φίλε

τόσο μυαλο εχουν

για να τα παίρνουν οι τραπεζεσ να τα παίζουν

και να βγαζουν δισ κερδη

nikdan

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #23 στις: Μαρτίου 16, 2023, 07:46 »
Καλημέρα!
Αύριο η εταιρεία ανακοινώνει αποτελέσματα κ σίγουρα εκεί είναι όλο το ενδιαφέρον.

Για την τρέχουσα χρήση άξιο αναφοράς είναι πως ο ΣΕΠ έδειξε μείωση διακίνησης κ για τον Φεβρουάριο  της  τάξης του 7,7%.

Doc

• Full Member
« Απάντηση #24 στις: Μαρτίου 16, 2023, 18:08 »
Καλησπέρα nikdan!

Τα περιμένω με συγκρατημένη αισιοδοξία.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση περί κίνησης εμπορευματοκιβωτίων.
Επηρεάστηκε (προσωρινά) και από το δυστύχημα με το τρένο, δεν έχω εικόνα σε τι βαθμό.

Αν βρεις χρόνο, θα θέλαμε να ακούσουμε την άποψή σου με τα αυριανά αποτελέσματα!

Doc

• Full Member
« Απάντηση #25 στις: Μαρτίου 17, 2023, 18:11 »
17 Μαρτίου 2023. Η ΟΛΠ Α.Ε. ανακοινώνει τα οικονομικά αποτελέσματα για τη χρήση του έτους 2022, σύμφωνα με τα οποία σημειώνεται εκ νέου αύξηση του κύκλου εργασιών της, ο οποίος ανήλθε σε €194,6 εκατ. έναντι €154,2 εκατ. της χρήσης 2021, παρουσιάζοντας αύξηση ποσού €40,4 εκατ. ή ποσοστό 26,2%. Τα κέρδη προ φόρων ανήλθαν σε €74,7 εκατ. έναντι €49,2 εκατ. της χρήσης 2021, παρουσιάζοντας αύξηση 51,7%. Τα κέρδη μετά από φόρους ανήλθαν σε €52,9 εκατ. σημειώνοντας αύξηση κατά 43,9% σε σχέση με τα €36,8 εκατ. της χρήσης του 2021. Τέλος, το προτεινόμενο μέρισμα ανά μετοχή ανήλθε σε €1,04 αυξημένο κατά 65% σε σχέση με το 2021 όπου ήταν €0,63.

Φήμες λένε ότι σε λίγο οι τράπεζες θα ζητάνε από τον ΟΛΠ δανεικά για bail-out!! ;D

nikdan

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #26 στις: Μαρτίου 17, 2023, 18:33 »
Η ετήσια οικονομική έκθεση έχει πολλά σημεία με εξαιρετικό ενδιαφέρον.

Εδώ θα είμαστε να το συζητήσουμε όμως.

ΝτΑρτανιαν

• Hero Member
« Απάντηση #27 στις: Μαρτίου 17, 2023, 20:39 »
Αγαπητοι DOC και Nikdan αξιοσημειωτα τα μεγεθη και τα αποτελεσματα του ΟΛΠ, απο τα βασικα σημεια της ανακοινωσης και επιτελους ενα αξιοπρεπες μερισμα. Δεν εχω διαβασει τα αποτελεσματα σε βαθος, καθως ,απο μεγα σφαλμα δεν εχω πλεον μετοχες του Οργανισμου .

nikdan

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #28 στις: Μαρτίου 18, 2023, 22:19 »
Αποτελέσματα ΟΛΠ είδες αγαπητέ;
Τράβηξε κάτι την προσοχή σου;

Doc

• Full Member
« Απάντηση #29 στις: Μαρτίου 18, 2023, 23:10 »
Φίλτατε (αν απευθύνεσαι σε εμένα) είμαι πολύ ευχαριστημένος, δεν με υποψίασε κάτι ιδιαίτερα.

Στο 12μηνο τα περίμενα και λίγο παραπάνω τα κέρδη (όχι ότι δεν ήταν εξαιρετικά).

Ρίχνοντας ματιά, τα 8 εκ. έκτακτη αποζημίωση σε προμηθευτή εξηγούν εν μέρει τα μειωμένα ετήσια.
Με αφορμή την ανωτέρω αποζημίωση, αυτό που με προβλημάτισε ελαφρώς είναι ότι στην σελίδα 187 μιλάει για συνολικά 123,7 εκ. πιθανές μελλοντικές αντίστοιχες αξιώσεις, που εκκρεμούν στα δικαστήρια. (83 εκ. εργατικές διαφορές, 9 εκ. στο δημόσιο, 21 εκ σε προμηθευτές). Δεν τα είχα προσέξει, και είμαι περίεργος πόσα από αυτά θα μπουν στο "λογαριασμό" μελλοντικών χρήσεων!

Αυτά τα ολίγα, να σου πω την αλήθεια δεν είμαι καλός στην ερμηνεία λογιστικών καταστάσεων, αν βλέπω χρήμα να μπαίνει, το ταμείο να μην αδειάζει περίεργα, και το δανεισμό να εξυπηρετείται, μου αρκεί (πιστεύω δύσκολα κλέβεις σε αυτά).

Στη φετινή χρονιά υπολογίζω πιο μαζεμένα έσοδα.
Σε κάθε περίπτωση δεν ανησυχώ.

Το μόνο που καμιά φορά ξενερώνει είναι το χαμηλό free float της μετοχής, το οποίο αφήνει χώρο σε κάποιους για πιθανές "ταρζανιές". Από την άλλη, αν δε σε νοιάζει το συχνό μπες-βγες, δεν έχει και πολλή σημασία. Μην θέλουμε να τα έχουμε και όλα!

ΥΓ. Νταρτανιάν και σε αυτές τις τιμές, θεμελιωδώς, δεν τον βρίσκω ακριβό.