/* */ /**/

Αποστολέας Θέμα: Μυτιληναίος MYTIL - ανάλυση  (Αναγνώστηκε 1795 φορές)

Βέλγος

• Administrator
  • Sr. Member
Απ: Μυτιληναίος MYTIL - ανάλυση
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 12, 2021, 13:24 »
Mytilineos: Ντιλ για πώληση ενέργειας στην Αυστραλία με χρήση blockchain

Ξεκίνησε συνεργασία με την QEnergy μέσω της υπογραφής Σύμβασης Πώλησης Ενέργειας. Αυτή υπεγράφη στην πλατφόρμα της WePower, μιας από τις μεγαλύτερες πλατφόρμες αγοράς και εμπορίας ενέργειας, που στηρίζεται στην τεχνολογία blockchain.

Τόχουμε γράψει, είναι μια σύγχρονη εταιρεία που ακολουθεί όλες τις εξελίξεις

periperi

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 13, 2021, 08:28 »
Πραγματικά φοβερή και κατανοητή η ανάλυση. Μου αρέσει και το φορμάτ με τα αστεράκια επίσης, θυμίζει simplywall. Πάντα τέτοια  :)

Βέλγος

• Administrator
  • Sr. Member
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 13, 2021, 11:53 »
Νάσαι καλά peri,
Κάπως θα πρέπει να κάνουμε πιο εμφανή αυτά τα άρθρα, γιατί έχω καταλάβει ότι πολλοί δεν τα βλέπουν.

brokeconomist

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 13, 2021, 22:12 »
Καλησπέρα,

Η αλήθεια είναι ότι έχει μεγάλη απόκλιση στην είσπραξη των απαιτήσεων τα τελευταία χρόνια, ειδικά το 2018 και 2020, παράλληλα όμως υπάρχει αύξηση στον τομέα παραγωγής & εμπορίας ενέργειας, άρα ίσως να οφείλεται σε αυτό.

Έχει μικρές σχετικά αποκλίσεις την εξόφληση των προμηθευτών και αρκετή βελτίωση στην ταχύτητα κυκλοφορίας αποθεμάτων.

Όλα τα παραπάνω κάνουν το συνολικό αποτέλεσμα εισπράξεων - πληρωμών να παραμένει κοντά στο μακροπρόθεσμο μέσο όρο, τον οποίο εγώ εκτιμώ στις 200 μέρες περίπου.

Σε κάθε περίπτωση φαίνεται ότι η φύση των εργασιών του δεν επιτρέπουν μεγάλες μεταβολές στους συγκεκριμένους δείκτες, άρα πάντα θα χρειάζεται πιστώσεις – χρηματοδότηση, την οποία φαίνεται να έχει από τους προμηθευτές, (υπάρχει εμπιστοσύνη δηλαδή).

Έχει δανειστεί χρήματα, (μακροπρόθεσμες υποχρεώσεις κατά βάση), τα δύο τελευταία χρόνια πιο πολύ και φαίνεται ότι αυτά έχουν επενδυθεί σε πάγια, άδειες, κλπ.   

Όμως τα δανεικά κεφάλαια βοηθάνε την εταιρεία να επιτύχει καλύτερα αποτελέσματα, και νομίζω ότι λόγω της φύσης της δουλειάς και των ανοιγμάτων που κάνει σε νέους τομείς, δεν μπορεί να κάνει και διαφορετικά. 

Οι τομείς ενέργειας μεταλλουργίας, είναι που έχουν τα περισσότερα ποσοστιαία αλλά και σε απόλυτους αριθμούς κέρδη προ φόρων και τόκων, σε σχέση με το ενεργητικό που δεσμεύουν αυτές οι δραστηριότητες. Ο τομέας της ενέργειας έχει και την μεγαλύτερη και ταχύτερη ανάπτυξη, νομίζω θα εστιαστεί εκεί στο μέλλον.

Πιστεύω ότι τα επόμενα χρόνια, αν οι επενδύσεις του έχουν δυνατότητα και φτάσουν σε μεγαλύτερο επίπεδο παραγωγής, τα αποτελέσματα να έχουν βελτίωση.

Βέλγος

• Administrator
  • Sr. Member
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 13, 2021, 23:01 »
Συμφωνώ σε όλα broke.

Για μένα το στοίχημα είναι η ανάπτυξή του να μεταφραστεί σχετικά σύντομα σε αύξηση καθαρής κερδοφορίας και ελεύθερων ταμειακών ροών.
Διαφορετικά ότι μπαίνει στο ταμείο θα βγαίνει για νέες επενδύσεις και τα μερίσματα θα μείνουν πίσω σε σχέση με την τιμή της μετοχής.

AIAS12

• Sr. Member
« Απάντηση #20 στις: Μαΐου 11, 2021, 18:58 »
 https://www.euro2day.gr/news/economy/article/2078199/sta-plota-aiolika-mpainei-h-mytilhnaios.html
ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΕ ΤΡΕΛΛΕΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ

Αγιαννης

• Sr. Member
« Απάντηση #21 στις: Μαΐου 11, 2021, 19:08 »
Για μένα το στοίχημα είναι η ανάπτυξή του να μεταφραστεί σχετικά σύντομα σε αύξηση καθαρής κερδοφορίας και ελεύθερων ταμειακών ροών.

ορθον..παντως με την εισοδο του εργοστσιου ρευματος απο αρχες του 22 η εικονα του θα βελτιωθει σημαντικα και σ αυτο το τομεα.Γνωστος μου μηχανικος που δουλευει στο εργο αυτο μου ειπε οτι το πανε σφαιρα  οι μικροκαθυστερησεις που προκυπτουν  ειναι απο τηνGE λογω συγχωνευσης και  οτι ο Βαγγελης τους ειπε οτι απο 1/1/22 θελει να βγαλει παραγωγη.Αν αυτο δεν γινει κανονιστε αλλη δουλια...

Nernia

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #22 στις: Μαΐου 11, 2021, 19:52 »
Το θεμα ειναι αξιζε σε αυτη την τιμη;

Βέλγος

• Administrator
  • Sr. Member
« Απάντηση #23 στις: Μαΐου 12, 2021, 14:52 »
Κάποιοι (πονηροί) αγόρασαν περιμένοντας να μπει MSCI για να πουλήσουν.
Τόσα χρόνια δεν μάθανε το μάθημά τους...

Αγιαννης

• Sr. Member
« Απάντηση #24 στις: Μαΐου 12, 2021, 15:32 »
Κάποιοι παλι πιο χαζοί (οπως εγω) αγόρασαν σημερα συμβόλαια του σεπτεβριου (λογκ φυςικα ) κα όσο θα πέφτει ολο και κατι τις θα ψωνίζουν
Χώστε κόσμε.. να ψωνίζουμε στις εκπτώσεις του

Βέλγος

• Administrator
  • Sr. Member
« Απάντηση #25 στις: Μαΐου 13, 2021, 12:06 »
Όσο το αλουμίνιο είναι ψηλά μη φοβάστε.
Αν αρχίσει να πέφτει βλέπουμε.
Το 2021 τα κέρδη θα βγουν από το αλουμίνιο.
Μετά υπάρχει το στόρι της νέας μονάδας φυσικού αερίου και μετά ΑΠΕ.

Αλλά βρε παιδάκι μου κάποιοι κολλημένοι τον MSCI. 3 χρόνια τρώνε φόλα και συνεχίζουν να προσπαθούν να αγοράσουν για να πουλήσουν στα "αμερικανάκια" του MSCI, τι να πω...

Κάποια στιγμή θα μπει επιτέλους στο δείκτη και θα μας λένε σουταχαπει...
Αλλά και το σταματημένο ρολόι λέει σωστά την ώρα δυο φορές τη μέρα.

Αγιαννης

• Sr. Member
« Απάντηση #26 στις: Μαΐου 13, 2021, 15:54 »
Βέλγο

Θεωρω απαραιτητο ολοι οι σοβαροί επενδυτές να χουν θεςη στο χαρτι

Του Βαγγελη του. Τρέχουν λεφτά απο παντού..Απο μέσα στο λέω..Τα μέταλλα εχουν άνοδο ..το προείπε και η μεγσλη κυρία γκολμαν .
Ο Βαγγέλης τους τρέχει με το εργοστάσιο και τα έργα ειναι πιο μπροστά απο το σχεδιάγραμμα ..Απο άνθρωπο δε  μέσα στην general μου πε οτι ολα ειναι στην ώρα τους και εχουν παράδοση τέλους χρονιάς...Απο 1/1/21 άπαξ και δεν αρχίσουν τα δοκιμαστικά ο Βαγγέλης θα τους κόψει τον πωπω...(να το πω αλλοιώς) θα τους τρέχει σαν τον ΘΒ..

ΥΓ...με την πρωτη ευκαιρεία πιάσε τους χαρακιές σου για τον ΤΙΤΑΝιο...
Εχει πολυ ψωμι νομίζω

Nexus-9

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #27 στις: Μαΐου 14, 2021, 17:28 »
Απ'οτι φαίνεται έκλεισε και το gap της 26/04/2021 οπότε μάλλον τέλος των ολιγοήμερων εκπτώσεων.

Αγιαννης

• Sr. Member

AIAS12

• Sr. Member
« Απάντηση #29 στις: Ιουνίου 18, 2021, 18:57 »