/* */ /**/

Αποστολέας Θέμα: Τράπεζες  (Αναγνώστηκε 46439 φορές)

brokeconomist

• Sr. Member
Τράπεζες
« στις: Απριλίου 07, 2021, 21:59 »
Οι τράπεζες ξανά στο επίκεντρο μετά από πολλά χρόνια και πολλές απογοητεύσεις. Σήμερα (την ώρα που γράφονται αυτές οι γραμμές), αναμένεται η απόφαση για την αύξηση κεφαλαίου της Πειραιώς.

Τους επόμενους μήνες, αναμένεται η ολοκλήρωση συναλλαγών που έχουν ήδη δρομολογηθεί, ή πρόσφατα ανακοινωθεί για την μείωση τον κόκκινων δανείων.

Ο κλάδος μπαίνει σιγά σιγά σε νέα φάση μετά από πολλά χρόνια ταλαιπωρίας. 

Προσωπικά μου αρέσει η Alpha και η Eurobank. Για την Πειραιώς νομίζω δεν χρειάζεται να πω κάτι, ειδικά μετά τα τελευταία γεγονότα με την αύξηση (να δούμε και τι θα γίνει τελικά σήμερα), ενώ για την Εθνική είμαι ουδέτερος έως λίγο αρνητικός.

Ειδικά μετά την δημοσίευση του τιμήματος για την ασφαλιστική, αλλά και το γεγονός τι η κερδοφορία της στηρίζεται σε ανταλλαγή ομολόγων.

Εδώ λοιπόν "ανεβάζω" ένα αρχείο της Alpha

https://www.mediafire.com/file/jnybq8dsgezu2s3/Alpha_Bank_2005-2020.xlsx/file

(το έχω "ανεβάσει" και αλλού πριν λίγες μέρες) και σταδιακά μόλις ανακοινωθούν τα αναλυτικά αποτελέσματα και για τις υπόλοιπες, θα προσπαθήσω να "ανεβάσω" και αυτές.

Τυφών

• Hero Member
Απ: Τράπεζες
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 07, 2021, 22:39 »
Καλά ... τι δουλειά είναι αυτή!!!
Συγχαρητήρια φίλε μου!

Επίσης συμφωνώ ότι είναι σε νέα φάση οι τράπεζες και μετά την "πονηρή" ιδιωτικοποίηση της Πειραιώς ο κλάδος θα πάρει νέα ώθηση.
Προσωπικά όμως δεν "παντρεύομαι" ποτέ καμία τράπεζα κι ας μου έχουν δώσει πολλά χρήματα από πέρσι τον Μάρτιο μέχρι τώρα ... όλες (εκτός την ΕΛΛ)!

Δενυπαρχειβελγιο

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 08, 2021, 13:21 »
Τρομερος ογκος δεδομενων, σιγουρα θα το χρησιμοποιησω και ευχαριστω ιδιαιτερα που το μοιραστηκες.
btw το username μου θυμιζει αυτον τον τυπο απο αλλο φορουμ
https://www.bogleheads.org/forum/viewtopic.php?t=5934

brokeconomist

• Sr. Member
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 08, 2021, 14:20 »
@τυφών, @Δενυπαρχειβελγιο,

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τα καλά σας λόγια.

@Δενυπαρχειβελγιο

Παρακαλώ. Χαίρομαι ιδιαίτερα που βρίσκεις χρήσιμο το αρχείο. Δεν έχω καμία σχέση με τον τύπο, αλλά έχει ενδιαφέρον η συζήτηση που έχουν για την διαχείριση χαρτοφυλακίου, από το λίγο που είδα.

@όλους

Γενικά θεωρώ την προσπάθεια του «Βέλγου» αξιόλογη και σκέφτηκα να συνεισφέρω  και εγώ σε ένα μικρό ποσοστό.

Βέλγος

• Administrator
  • Sr. Member
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 08, 2021, 16:33 »
Πολύ ουσιαστική η συνεισφορά σου brokeconomist!

ΝίκοςΤ

• Newbie
  • *
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 08, 2021, 21:24 »
@brokeconomist
Να είστε καλά,εξαίρετη δουλειά. Αναμενόμενη η εικόνα του 2015 σε όλα τα διαγράμματα.

brokeconomist

• Sr. Member
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 09, 2021, 10:18 »
Καλημέρα,

@NikosT

Ευχαριστώ πολύ.

@όλους

Να γράψω επί τη ευκαιρία και μερικά σχόλια - διευκρινήσεις για το αρχείο, αλλά και αυτά που πιθανώς θα ακολουθήσουν. Κάποια μέρη τους είναι στα Αγγλικά κάποια στα Ελληνικά.

Ο λόγος είναι ότι παλαιότερα τα αρχεία ήταν σε άλλη μορφή, δύσκολα επεξεργάσιμη, οπότε τα έβαζα από την Αγγλική έκδοση που ήταν πιο εύκολο και μερικά έμειναν έτσι, χωρίς μετάφραση.

Τα επόμενα αρχεία που πιθανόν να ακολουθήσουν δεν θα είναι αμιγώς συγκρίσιμα με αυτό της Alpha, δεδομένου ότι η κάθε τράπεζα ακολουθεί διαφορετική τακτική στην παρουσίαση των αποτελεσμάτων. 

Έτσι για παράδειγμα η Eurobank, που όπως προείπα μου αρέσει, δεν είναι άμεσα συγκρίσιμη  με τις υπόλοιπες, μιας και τα αποτελέσματά της υπολείπονται σε κάποια σημεία σε πληροφόρηση σε σχέση με των άλλων τραπεζών.

Αντίθετα η Πειραιώς, συνεχίζει να δημοσιεύει τα αποτελέσματα και ειδικά τα δάνεια σε καθυστέρηση, και με τον προ του 2017 τρόπο παρουσίασης, δίνοντας την δυνατότητα συγκρίσεων σε μεγαλύτερες περιόδους.

Υπάρχουν και άλλες «ελλείψεις» γενικότερα στον τρόπο που οι τράπεζες παρουσιάζουν τα οικονομικά τους στοιχεία, για αυτό και το αρχείο περιορίζεται σε κάποιους βασικούς δείκτες.

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 12, 2021, 08:10 »
@ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ... από δημοσίευμα:
"Η εβδομάδα αυτή πάντως δικαιωματικά είναι της Τράπεζας Πειραιώς καθώς έχει ξεκινήσει η αντίστροφη μέτρηση για την αύξηση κεφαλαίου. Καταρχάς, να ξεκαθαρίσουμε πως η μετοχή θα διαπραγματευτεί για δύο ακόμη συνεδριάσεις και συγκεκριμένα σήμερα Δευτέρα και αύριο Τρίτη. Στη συνέχεια η διαπραγμάτευση θα διακοπεί για να γίνει το reverse split (16,5 παλιές μετοχές προς μία νέα). Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή ειδικά από όσους προτίθενται να αγοράσουν μέσω ΧΑ μετοχές στις δύο αυτές συνεδριάσεις, με την ελπίδα ότι θα συμμετέχουν στην προνομιακή κατανομή για τους παλιούς Έλληνες μετόχους. Και αυτό γιατί θα ακολουθήσει συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου της τράπεζας η οποία και θα καθορίσει την ημερομηνία κατά την οποία ένας μέτοχος της Πειραιώς προσμετράται στους παλαιούς μετόχους. Δηλαδή, το ΔΣ έχει την ευχέρεια να ορίσει ότι παλαιοί μέτοχοι είναι -για παράδειγμα- όσοι αγόρασαν μετοχές έως και τις 14 Απριλίου. Με την ίδια όμως ευκολία, μπορεί να αποφασίσει ότι ως παλιοί μέτοχοι νοούνται όσοι ήταν στο μετοχολόγιο π.χ. στις 31 Μαρτίου ή στις 7 Απριλίου ή οποιαδήποτε άλλη ημερομηνία επιλέξουν. Οπότε όσοι αγοράζουν μετοχές ή προτίθενται να το πράξουν σε αυτές τις συνεδριάσεις, αναλαμβάνουν τον κίνδυνο να μη συμμετάσχουν στην προνομιακή κατανομή και να υποστούν τη μείωση της αξίας των μετοχών τους, ανάλογα φυσικά με την ημερομηνία που θα καθορίσει το ΔΣ. Με βάση τα παραπάνω κι εφόσον οι σύμβουλοι δεν έχουν λάβει μέριμνα (το πιθανότερο) σήμερα θα είναι χρηματιστηριακά μια μάλλον δύσκολη ημέρα για τη μετοχή καθώς οι αγοραστές θα είναι (αρχικά τουλάχιστον) δυσεύρετοι".

brokeconomist

• Sr. Member
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 12, 2021, 12:05 »
Καλημέρα,

για την Πειραιώς λοιπόν,

Μικρή αύξηση στα έσοδα από τόκους (3,55%), που δεν βοήθησε ιδιαίτερα τα συνολικά έσοδα τα οποία και μειώθηκαν (-12,93%). Αιτία ότι πέρυσι υπήρξε η πώληση μιας θυγατρικής και τα αποτελέσματα ήταν θετικά.

Αν σε αυτό συνυπολογίσουμε και τις μεγαλύτερες απομειώσεις της χρονιάς σε σχέση με την προηγούμενη, καταλήγουμε σε ένα πολύ αρνητικό αποτέλεσμα. 

Αυτά παρά το γεγονός ότι υπήρξε μείωση των επιτοκίων καταθέσεων, ειδικά κατά το 4 τρίμηνο αλλά και πρόσβαση σε φθηνότερα κεφάλαια από την ΕΚΤ, από τις αρχές του δευτέρου τριμήνου του έτους λόγω covid.

Το αρχείο της είναι αυτό.
https://www.mediafire.com/file/rxvzz7q7ldqre65/Piraeus+Bank.xlsx/file

Ελπίζω όποιος το «κατεβάσει» να το βρει χρήσιμο. Έχει λιγότερες πληροφορίες από την Alpha, γιατί όπως είπα δεν με συγκινεί η συγκεκριμένη. Έχει όμως ένα χαρακτηριστικό, ότι η αγορά στο παρελθόν της έχει δείξει περισσότερη εμπιστοσύνη από ότι αξίζει σε σχέση με τις άλλες, οπότε είναι πολύ πιθανό να υπάρξει «ράλι» μετά την αύξηση.

Για την αύξηση κεφαλαίου.

Θα χρειαστεί και άλλη όπως και αν την πουν και ουσιαστικά η απόφαση της ΓΣ την έχει προεξοφλήσει, αφού έχει δώσει εν λευκώ το δικαίωμα στο ΔΣ, να αποφασίσει αν χρειάζεται νέα αύξηση μέσα στα επόμενα τρία χρόνια.  Αν κατάλαβα λάθος, ή αν έχω οποιοδήποτε άλλο λάθος, παρακαλώ να με διορθώσετε.

Ένα αρχείο που είχα βάλει και αλλού όταν ανακοινώθηκε η αύξηση για να πειραματιστεί κανείς με τις παραμέτρους είναι αυτό:

https://www.mediafire.com/file/b6j9i5d9xr215nb/%25CE%2591%25CF%258D%25CE%25BE%25CE%25B7%25CF%2583%25CE%25B7_%25CE%259A%25CE%25B5%25CF%2586%25CE%25B1%25CE%25BB%25CE%25B1%25CE%25AF%25CE%25BF%25CF%2585_%25CE%25A0%25CE%25B5%25CE%25B9%25CF%2581%25CE%25B1%25CE%25B9%25CF%258E%25CF%2582.xlsx/file

Εύχομαι καλά κέρδη σε όσους έχουν ή σκοπεύουν να αγοράσουν την συγκεκριμένη μετοχή. 

Βέλγος

• Administrator
  • Sr. Member
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 12, 2021, 13:31 »
Ευχαριστούμε!

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 12, 2021, 13:32 »
Brok ευχαριστούμε!!!
Τέλειος όπως πάντα  ;) 8)

Βέλγος

• Administrator
  • Sr. Member
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 12, 2021, 14:14 »
Πάντως λίγο απότομα δεν ανεβαίνουν οι τράπεζες;
Εν μέσω πανδημίας και με επικείμενα νέα κόκκινα δάνεια, ξαφνικά όλοι θέλουν τράπεζες.

Βέβαια υπάρχουν λόγοι όπως μας εξήγησε ο broke αλλά η ταχύτητα της ανόδου με ανησυχεί...

nikolas2300

• Newbie
  • *
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 12, 2021, 14:24 »
καλησπέρα , οπως καταλαβαίνω τις ανακοινώσεις της διοίκησης της πειραιως για την επικείμενη αμκ , έχω να επισημάνω τα εξής: σκοπός της διοίκησης ειναι να δώσει το δικαίωμα σε όποιον θέλει , να διατηρήσει το ποσοστό του και μετα την αμκ , άρα με βαση τα ποσά που φαινεται ότι θα πάει η αμκ (1 δις) κάποιος θα πρέπει  να γραφτει 5 φορές για να διατηρησει το ποσοστό του και από τη στιγμή που δεν βγαινουν δικαίωματα έτσι ωστε να μπορει καποιος να πουλήσει να μαζεψει μετρητό ή τελος πάντων να έχει εναν οδικό χαρτη για την αμκ , τότε ειναι πολυ δύσκολο για το μικρομέτοχο να φύγει αλώβητος έστω και τώρα , επίσης επειδή η αμκ θα γίνει με βιβλίο προσφορών τότε θα υπάρξει ένα εύρος στην τιμή και αν ορίσουμε σαν κάτω όριο το 1 € , το πάνω όριο  μπορει να είναι 1,5 € ή 2 € κοκ και για να συμμετέχει κάποιος θα πρέπει να ακολουθήσει τις τιμές του βιβλίου, άρα θα πρέπει να δεσμεύσει πιθανως και τα διπλάσια χρήματα  κατι που κάνει ακόμα πιο δύσκολη τη συμμετοχή στο ακέραιο για τους μικρούς ...... δεν ξέρω αν κάποιος άλλος φίλος βλέπει κάτι άλλο , αυτά είπα και σε άλλο φορουμ και απάντηση δεν πήρα (θετική/αρνητική δεν έχει σημασία) αν είναι όντως έτσι, έχουμε είτε τώρα  είτε μετά το rs και άλλο κάτω δυστυχώς .......  το κακό σε όλα αυτά είναι ότι απο την ημέρα της ΓΣ εδώ και δύο εβδομάδες όλα αυτά ήταν σχεδόν ανακοινωμένα αλλά οι περισσότεροι δεν τους είχαν δώσει σημασία

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 12, 2021, 14:49 »
Αγαπητέ Νικόλα (nikolas2300) αρχίζοντας σου λέω ότι δεν έχω αυτή τη στιγμή Πειραιώς ... και ότι σκοπεύω να αγοράσω μετά την ΑΜΚ, κάποια στιγμή που θα θεωρήσω καλή.
Τώρα ... αφού γίνεται έμμεση ιδιωτικοποίηση της τράπεζας δεν είναι δυνατόν να μην χάσουν οι παλιοί μέτοχοι. Πολύ κακό αυτό για αυτούς που έχουν αγοράσει ψηλά την ΠΕΙΡ γιατί ίσως να χάνουν μία περιουσία. Τους εξαναγκάζει λοιπόν να μπουν και στην ΑΜΚ με νέα κεφάλαια για να μη χάσουν τα αυγά και τα πασχάλια. Το έχω γράψει σε άλλο site αυτό το εκβιαστικό σενάριο ένα μήνα πριν.
Κάποια στιγμή όμως ... πιστεύω ... ότι θα κάνει split και με δωρεάν μετοχές διότι θα αναγκαστεί να αυξήσει τον αριθμό των μετοχών της (είναι απλά μαθηματικά, κάνε τις πράξεις και θα δεις) ... αλλά δεν ξέρω εάν το κάνει τώρα θετικά αιφνιδιαστικά ή στην επόμενη ΑΜΚ που θα γίνει και θα είναι υπέρ των παλιών μετόχων (αυτών που θα μπουν στην τωρινή ΑΜΚ δηλαδή). Τότε όμως ποιοι θα είναι οι μέτοχοι;;; Θα είναι και οι ίδιοι που είναι τώρα ή θα έχουν απογοητευτεί και θα έχουν πουλήσει με μεγάλη χασούρα;