/* */ /**/

Αποστολέας Θέμα: Τράπεζες  (Αναγνώστηκε 49937 φορές)

Τυφών

• Hero Member
Απ: Τράπεζες
« Απάντηση #30 στις: Απριλίου 19, 2021, 14:54 »
Φιλε Τυφωνα ... και η γιαγια μου η συνγχωρεμενη να ετρεχε το project , καλυτερη αποτιμηση θα ειχε το υφισταμενο μετοχικο κεφαλαιο.
Χα χα χα  ;D  ;D  ;D ... φυσικά και η γιαγιά σου θα ήταν καλύτερη ... διότι δεν θα ήταν πουλημένη  ;)

hippy

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #31 στις: Απριλίου 19, 2021, 16:17 »
Αγαπητέ Τυφώνα όποιος μπαίνει σε μια μετοχή το κάνει για να κερδίσει. Η ιστορία διδάσκει όμως πως συχνά την "πατάει" όπως συμβαίνει με το σύνολο των μετόχων που μπήκαν κατα τις ΑΜΚ του 2015.

Κάποιος βέβαια κερδοσκοπικά ίσως σκεφτεί:

Σήμερα στα €3,35 έχουν γίνει 70,000 κοματια. Αύριο στα €2,35 δεν θα γίνουν 10πλάσια? Και μεθαύριο στο limit down €1,66 δεν θα το μαζέψουν το χαρτί? Εδώ μάζεψαν τον Κέκροπα.

Ως προς αυτό έχω το εξής ιστορικό στοιχείο

Τον Ιούνιο του 2011 έκανε ΑΜΚ υπέρ των παλαιών μετόχων η ΑΤΕ με τιμή €1,07. Η τιμή στο ταμπλό έπαιζε περί το 1,60-1,90 μετά την αποκοπή. Την πρώτη μέρα των νέων μετοχών ξεκίνησε €1,14 κι ολοκλήρωσε περί το 1 ευρώ (ευτυχώς ξεπούλησα). Από την επόμενη δεν ξαναείδε τη μονάδα.

Κύριος Ανάδοχος ήταν η UBS. Δυο μήνες πρωτύτερα και με τη δουλειά στην τσέπη έβγαλε μια διθυραμβική για την ΑΤΕ έκθεση όπου την είχε κατατάξει στις 3 καλύτερες τράπεζες της Ευρώπης !!!!!!! με τιμή στόχο τα 3 ευρώ. Η συνέχεια γνωστή. Μετά 2ετία ήρθε η χρεοκοπία.

Αν πληρώνεις προβολή-διαφήμηση στα ΜΜΕ παίρνεις την υποστήριξη που χρειάζεσαι. Σάμπως αυτό δεν γίνεται τώρα με την Πειραιώς? Οι δημοσιογράφοι σκίζουν τα ιμάτια τουςγια την ζημιά των ελλήνων μικρομετόχων αλλά εμμέσως την προμοτάρουν ως ευκαιρία τάχα.

Σαφώς και καθε περίπτωση είναι διαφορετική. Οπότε  (να το ξαναπώ) το μόνο που ξέρω είναι πως εγώ ΔΕΝ θα γραφτώ.

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #32 στις: Απριλίου 19, 2021, 16:36 »
Αγαπητέ hippy έχεις απόλυτο δίκιο για τα παραπάνω.
Το έζησα κι εγώ το σίριαλ της ΑΤΕ.
Επίσης καλά κάνεις και δεν "μπαίνεις" στην ΑΜΚ ... γιατί ότι αγοράζουμε πρέπει πρώτα απ' όλα να είμαστε σίγουροι με το εαυτό μας. Το παιχνίδι δύσκολο και λίγοι κερδίζουν. Γνωστό αυτό.
Επίσης πιστεύω ότι το ΧΑΑ έχει αυτή τη στιγμή κι άλλες ευκαιρίες.
Τώρα ... προσωπικά θα παίξω τα κέρδη μου από την Πειραιώς ... και ή θα χάσω ποσό από αυτά ή θα τα αυξήσω. Παίζω το στοίχημα ότι δεν είναι το 2011 και δεν είναι για πτώχευση η ΠΕΙΡ γιατί υπάρχει μία ειδοποιός διαφορά από το 2011 ... τώρα η τράπεζα πωλείται αντί πινακίου φακής ... δεν είναι ΑΜΚ ... είναι κλέψιμο από τους παλιούς μετόχους και ουσιαστικά χάρισμα στους νέους. 

ΝτΑρτανιαν

• Hero Member
« Απάντηση #33 στις: Απριλίου 19, 2021, 19:25 »
Τυφωνα συμφωνουμε οκ. Εξαυλωσανε τους μικρομετοχους , για τι ποσοστο μετοχικου κεφαλαιου μιλαμε ? Γιατι τους Paulson και Μυστακιδη σαφως και δεν τους λυπαμαι, θα βρεθει η ακρη και θα βολευτουν και αυτοι μεσα στον σαματα. Αυτο που μου προκαλει εκπληξη , ειναι οτι κανενας δεν ειναι στα καγκελα για τα 2,7 δισ του ΤΧΣ , που εγιναν νεραιδοσκονη ( Fugazi οπως ελεγε και ο Τρειντερας στην ταινια ο Λυκος της Wall ) τα οποια ειναι χρηματα ολων μας , μετοχων η οχι της Πειραιως. Το ενφια μιας χρονιας και αλλα πολλα, αλλα δεν θα επεκταθω γιατι θα θεωρηθουν λαικιστικες οι αποψεις μου.
Οπως εχω αναφερει , απο μακρυα και αγαπημενοι με την συγκεριμενη τραπεζα.
Θα κοψω και καθε σχεση με αυτην , ειναι το λιγοτερο που μπορω να κανω για να δηλωσω την δυσαρεσκεια μου.

Αγιαννης

• Hero Member
« Απάντηση #34 στις: Απριλίου 19, 2021, 22:54 »
Το κολπο της αναγκαίας ΑΜΚ στην κουδούνα στήθηκε κατα τετοιο τροπο στοχευμένο πρωτίστως να πετάξουν εξω το < βάρος> που λεγόταν ΤΧΣ αφου ομως πρωτα του χωσανε  τις μετοχές στα 6++ ..Τέτοια αίσχη μονο στο ελλαδιςταν γίνονται ,χωρις να ξυπνάει κανεις απο το λήθαργο ..Το σχέδιο ηταν Εξ αρχής αυτο οπως ειχε διαρρεύσει πριν σπο χρονο περιπου ,οτι το σχεδίαζε ο Πωλσον με τον δικο μας Μυστακίδη .Αρα ο κόσμος μπορουςε να το δει  απο πολλες μεριές  το τι θα γίνει.
Προκύπτει ομως απο τη κουβέντα ενα σοβαρό ζήτημα που αφορά πολλες μετοχές Οτσν κατσκρεμνηζοντσι.
ΠΟΙΟΣ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΤΙΣ ΚΑΡΑΒΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΠΤΩΣΗΣ?
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΤΕΙ ΩΣ ΕΝΔΕΙΞΗ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ Η ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.
Ο κανενας λεει οτι Οτσν πέφτει με μεγσλο όγκο = κακη εξεληξη .Εγω ετσι το ερμηνεύω ,κα δεν με νοιάζει ποιος κσι γιατι τα σκουπίζει

AIAS12

• Hero Member

brokeconomist

• Sr. Member
« Απάντηση #36 στις: Απριλίου 20, 2021, 09:07 »
Καλημέρα,

για την Εθνική και το φίλο αετό που ρώτησε,

υπάρχει αύξηση καταθέσεων από πελάτες (σε ένα βαθμό λόγω κορονοϊού), μείωση χορηγήσεων (λόγω διαγραφών δανείων και απομειώσεων κλπ.), αύξηση δανείων από διατραπεζική, (λόγω προβλημάτων ρευστότητας), μείωση αποδοτικότητας στοιχείων ενεργητικού, μικρή μείωση κόστους στοιχείων παθητικού, επιδείνωση του «spread» (αυτού που υπολογίζω στους δείκτες, όχι επιτοκίου καταθέσεων – χορηγήσεων, αυτό αυξήθηκε), μείωση λειτουργικών εξόδων κυρίως λόγω μείωσης προσωπικού και γενικών διοικητικών εξόδων.

Από ότι πληροφορήθηκα γίνονται προσλήψεις νεότερων με καλύτερους μισθούς παρ’ όλα αυτά τα έξοδα παρουσιάζουν μείωση. Μάλλον λόγω του ισοζυγίου προσλήψεων-αποχωρήσεων. 

Υπάρχει μικρή αύξηση στις αποδόσεις του ενεργητικού, κυρίως λόγω των αποδόσεων των ομολόγων και του επενδυτικού χαρτοφυλακίου γενικότερα. Το κέρδος από τα ομόλογα ήταν 766 εκ., ενώ υπήρξε και μεγάλη αύξηση στις απομειώσεις λόγω κορονοϊού και «frontier».

Μεγάλες ζημιές από διακοπείσες δραστηριότητες. Αυτό σημαίνει ότι πουλήθηκαν κάτω από την λογιστική αξία που είναι περασμένη στα βιβλία της τράπεζας. Αν τώρα έπρεπε ή όχι να γίνει αυτό, είναι άλλη συζήτηση. Πάντως η απόφαση του ΔΣ αναμένεται αύριο, δεν ξέρω μήπως υπάρξει καμία έκπληξη; Αν ξέρει κάποιος ας το γράψει.

Τα δύο τελευταία (αποδόσεις ομολόγων, διακοπείσες), δεν αναμένεται να επαναληφθούν και εξισορροπούν το ένα το άλλο. Αν και για το τρέχων έτος έχει ήδη γίνει μια εγγραφή 200εκ., πάλι από πώληση (επιστροφή) ομολόγων στο Ελληνικό Δημόσιο.

Για το θέμα τώρα της μελλοντικής κερδοφορίας. Με βάση κάποιες εν πολλοίς αυθαίρετες υποθέσεις που έκανα, κυρίως σχετικά με τις προβλέψεις από τα στοιχεία που βρήκα για το «frontier», και με δεδομένο ότι ξεκινάει τη χρονιά με τα 200 εκ. που έγραψα παραπάνω, μπορεί και να τα καταφέρει.

Αρκεί τα επιτόκια της ΕΚΤ να παραμείνουν χαμηλά για την επόμενη διετία – τριετία και να δούμε αύξηση του ΑΕΠ, (όπως αναμένεται άλλωστε), ώστε τα έσοδα από τόκους να αυξηθούν τουλάχιστον κατά ένα 5%-6%, δηλαδή στα επίπεδα του 2019, και τα έσοδα από προμήθειες να παραμείνουν κοντά στα ίδια περυσινά επίπεδα.

Δενυπαρχειβελγιο

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #37 στις: Απριλίου 21, 2021, 14:36 »
καλησπερα κυριοι,

από το ενημερωτικό σημείωμα της αύξησης της Πειραιώς
Παράθεση
Retail Investors and Qualified Investors who are registered shareholders of Piraeus Holdings in accordance with its shareholders’ register electronically kept through the ATHEXCSD upon commencement of trading of its Ordinary Shares after the Reverse Split on 19 April 2021 and subscribe for in the Public Offering (the “Priority Investors”), will be entitled to a priority allocation of the New Shares allocated in the Public Offering, which will be proportionate to the shareholding participation of a Priority Investor in Piraeus Holdings (“Preferential Allocation”).

βλέπω ότι προνομιακή κατανομή ισχύει για τη δημόσια προσφορά αρα για το 15%. Αν διαβάζω καλά λοιπόν, αν εγγραφούν όλοι οι παλιοί μέτοχοι ο καθένας θα δικαιούται λιγότερο από τις 23,8 νέες μετοχες/1παλία που υπολογίζαμε- με 30% εγγραφή για παράδειγμα γύρω στις 12.

Γνώμες?

Αγιαννης

• Hero Member
« Απάντηση #38 στις: Απριλίου 21, 2021, 19:02 »
Αγαπητε broke
Ως γνωστόν η εθνική δεν εκανε το κολπο των άλλων τραπεζών που περάσανε τις οφειλες τους για  την αναβαλλόμενη φορολογία  τους προς το κρατος στις θυγατρικές τους.Κατα μια έννοια ειναι η μονη κλασσικη  τράπεζα οπως την εννοούμε .Ας δουμε πως θα το χειριστεί αυτο το αγγούρι λοιπον γιατι αυτο ειναι που επεται .Ηαυξηση των καταθέσεων (κατι που συμβσινει και στις αλλες τραπεζες)δεν σημαινει και πολλα πολλα απο τη στιγμη που αυτες δεν ειναι παραγωγικές .
Βεβσια στο ελλαδιςταν οτι και να σκεφτούμε ειναι μάταιος κόπος

Δες και θα καταλάβεις
http://lobbystas.gr/quiz%ce%b1%ce%ba%ce%b9-%cf%84%ce%b1-265-%ce%b5%ce%ba-%cf%84%ce%bf%cf%85-paulson-%ce%b5%ce%af%ce%bd%ce%b1%ce%b9-%ce%bc%ce%b5%cf%84%ce%bf%cf%87%ce%bf%ce%b4%ce%ac%ce%bd%ce%b5%ce%b9%ce%bf-%ce%ae/

brokeconomist

• Sr. Member
« Απάντηση #39 στις: Απριλίου 21, 2021, 22:24 »
Αγαπητέ Αγιάννη,

έγραψα εγώ κάπου ότι η αύξηση των καταθέσεων σημαίνει κάτι καλό από μόνο του; Φαντάζομαι ο χαρακτηρισμός "πολλά" αυτό υπονοεί.

Αντίθετα λέω εν πολλοίς εδώ και καιρό, ότι οι τράπεζες έχουν τα γνωστά σε όλους μας προβλήματα, που ξεκινάνε από την ρευστότητα και καταλήγουν στην κεφαλαιακή επάρκεια.

Αυτό που έκανα όμως είναι η αλήθεια, ήταν να ξεχωρίσω κάποιες (Alpha, Eurobank), που για κάποιους λόγους, τους οποίους οφείλω να ομολογήσω δε δικαιολόγησα όπως θα ήθελα, θεωρώ ότι είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα από τις άλλες δύο συστημικές.

Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για την παρατήρηση, γιατί μου δίνεται η ευκαιρία να γίνομαι πιο σαφής στα γραφόμενά μου.

Τώρα όσον αφορά το θέμα Paulson, πραγματικά δεν κατανοώ τι θες να πεις. Αν πήρε δάνειο με ενέχυρο τις μετοχές του και βρέθηκε τράπεζα να του το δώσει, πολύ καλά έκανε. Το ίδιο μπορεί να έκανα και εγώ στη θέση του αν είχα την ευκαιρία.

Αν πάλι αγόρασε συμβόλαια της τράπεζας με στόχο το κέρδος, και πάλι μπράβο του αν μεγαλώσει την αξία για τους μετόχους του. Αρκεί βέβαια όλα αυτά να έγιναν νόμιμα. Το τονίζω νόμιμα, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Από εκεί και πέρα ο Paulson δίνει λογαριασμό στους μετόχους του και σε κανέναν άλλο, τουλάχιστον όσο δεν παρανομεί όπως προ είπα. Με βάση το συγκεκριμένο δημοσίευμα δεν βλέπω να έχει κάνει κάτι το μεμπτό.

Αν το πρόβλημα από την άλλη είναι ηθικής φύσεως, ε να με συγχωρείς αλλά όπως μου είπε κάποιος πριν πολλά χρόνια, «αγόρι μου τα οικονομικά είναι η επιστήμη, (ή «επιστήμη» για κάποιους), του συμφέροντος, όχι του δικαίου. Αν θέλεις δίκαιο, (με την έννοια της ηθικής), σε λάθος μέρος ήρθες».

Βέλγος

• Administrator
  • Sr. Member
« Απάντηση #40 στις: Απριλίου 21, 2021, 22:54 »
Εγώ βρε παιδιά θυμάμαι όταν πρότεινε ΑΜΚ ο Paulson πριν μερικούς μήνες του επιτέθηκαν όλοι, και να τώρα οι "καλοί" τι ΑΜΚ έκαναν...

GAMLAR

• Sr. Member
« Απάντηση #42 στις: Απριλίου 22, 2021, 08:32 »
Καλημέρα.

Μπορεί να μου λύσει κάποιος μια απορία?

Paulson Μιστακιδης Watsa και τόσοι άλλοι γκουρού ημίθεοι
πως έμπλεξαν με τις εγκληματικές παράγκες ?
Είναι δυνατόν να έχουν τόσους ανθρώπους γύρω τους και να τους συμβούλεψαν να επενδύσουν εκατομμύρια στις Ελληνικές Τράπεζες με τα συγκεκριμένα άτομα ?
Τι ήταν αυτό που δελεαστικά τούς προέτρεψε να συμμετάσχουν ?

Οι μόνοι που εμπλέκονται χωρίς να φταίνε , χωρίς να τους υπολογίζουν και έχουν δίκιο να διαμαρτύρεται είναι ο Έλληνας Φορολογούμενος.

Πανστρατιά κινητοποιήσεων απο Τράπεζα Πειραιώς να συμμετάσχει ο απλός Έλληνας και διερωτάμε το τρόπο προσέγγισης !
Δηλαδή τι του λένε?
Όσα χάσατε .....Χάσατε !
για πολλοστή φορά σύμφωνοι όμως  τώρα πάμε για νέα αρχή ?
Χάσαμε τα μετρητά και τό μέτρημα των μηδενισμων !
Με ίδιες Διοικήσεις !!!!!
Με ίδιους χρυσούς μισθούς !!!!
Άραγε θα πάρουν φέτος μπόνους που θα πετύχει η αύξηση ?
Κλείνοντας καταστήματα γιατί αυτό είναι το πρόβλημα?
Με διπλές εθελουσιες Πινκ Πονκ απο μια Τράπεζα στην άλλη ?
Μα διπλές εθελουσιες
300.000€ !!!! και τώρα διορισμένοι σε Υπουργεία !!!!
Είδατε εσείς περικοπές στα golden boys?

ΤΟ ΈΓΚΛΗΜΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΏΣ ΔΙΑΦΈΡΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΆΛΛΗ ΕΙΣΗΓΜΈΝΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΈΤΑΞΑΝ ΕΞΩ ΑΠΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΉΡΙΟ ?
ΜΗΔΈΝΙΣΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ !

Και ξαφνικά δεν διαμαρτύρεται κανείς !
Συντονισμένο σύστημα και θάψειμο απο όπου και να το πιάσεις
Πολιτική ?
Τραπεζική ?
Ελεγκτικών αρχών ? Δημοσιογράφοι ?

Τι θα γίνεται αν όλα αυτά γίνονταν σε μια απλή
επιχείρηση ?

AIAS12

• Hero Member
« Απάντηση #43 στις: Απριλίου 24, 2021, 11:39 »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΧΑΣΑΝΕ  ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗΝ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΝΤΑΡΟΥΝ-ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ  ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ? ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΒΑΣ ΔΙΧΩΣ ΠΑΤΟ  ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΜΕΤΟΧΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΤΩΝ ΕΞΥΠΝΟ ΠΑΛΙΑ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ  ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΤΟΤΕ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΣΧΕΔΩΝ ΤΟ 90% ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΣΕ ΜΑΡΦΙΝ ΚΑΙ ΚΥΠΡΟΥ ΣΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΟΛΕΣ ΑΜΚ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ,ΚΑΛΥΨΕΙ ΑΝΑΓΚΩΝ ΚΤΛ ΜΠΟΡΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΛΕΣ ΘΕΣΗΣ -ΑΣΗΜΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΣΑΡΟΥΝ ΣΑΝ ΑΠΟΕΠΕΝΔΥΣΗ Η ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΧΑΜΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΗΔΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΙΚΡΟΥ  ΒΕΛΗΝΕΚΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΓΟ ΚΟΒΙ ΕΧΟΥΝ  ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΡΟΠΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΟΙΟ ΕΥΕΛΙΚΤΕΣ ΠΟΙΟ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ  ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΚΕΦΑΛΑΙΑ  ??? ::)
https://www.youtube.com/watch?v=F_GtMxHbR_U

brokeconomist

• Sr. Member
« Απάντηση #44 στις: Απριλίου 24, 2021, 13:06 »
Καλημέρα,

αυτό:

"Έκπληξη από την S&P: Αναβάθμισε κατά μια βαθμίδα το αξιόχρεο της Ελλάδας"

είναι ένα πολύ καλό νέο για τις τράπεζες, οι οποίες συνήθως ακολουθούν στην αξιολόγηση.

Φίλε  Αίαντα,

όλοι έχουμε χάσει στις αγορές με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, όποιος πει το αντίθετο λέει ψέματα, ή έβαζε τα λεφτά από την monopoly.

Για τις τράπεζες τώρα, υπάρχουν προβλήματα τα οποία σε κάποιες περιπτώσεις δεν πολυφαίνονται, ενώ σε άλλες είναι εξόφθαλμα. Η Πειραιώς ανήκε στην δεύτερη κατηγορία μέχρι προχθές. Τώρα απλά πλέον ανήκει στην πρώτη.