/* */ /**/

Αποστολέας Θέμα: Τράπεζες  (Αναγνώστηκε 46436 φορές)

ΝτΑρτανιαν

• Hero Member
Απ: Τράπεζες
« Απάντηση #1050 στις: Ιανουαρίου 18, 2024, 10:56 »
Σχετικα με την παρατηρηση του Τυφωνα για πιθανες ΑΜΚ στις τραπεζες.
Ειχα , εχω και θα εχω την παγια θεση οτι NBG δεν χρειαζεται και δεν θα χρειαστει ΑΜΚ ( μονο σε περιπτωση που εξετασει εξαγορα και επεκταση στο εξωτερικο που θα ειναι 100% αναπτυξιακη και οχι μουφα αναπτυξιακη για εξυγιανση του ισολογισμου ).
Για την Euro , εχοντας βασικο ισχυρο μετοχο , ο οποιος κρατησε ορθια την τραπεζα κατα την διαρκεια της χρηματοπιστωτικης κρισης ( μην ξεχναμε οτι εμεσα ειχε κανει ΑΜΚ με την αποροφηση της Grivalia ).
Για τις δε ΠΕΙΡ και Α εχω καποιες επιφυλαξεις και ειδικα για την Α λογω του υψηλου αποθεματος NPE σε συνδυασμο με τις χαμηλοτερες προβλεψεις μεταξυ των 4 συστημικων.
Οροσημο θα ειναι εαν θα παρουν πρασινο φως για την διανομη μερισματος το 24 για την χρηση του 23, απο τον SSM . Γιατι πολυ απλα η διανομη μερισματος σημαινει οτι εχουν κεφαλαιακη επαρκεια και κατα επεκταση η οποιαδηποτε ΑΜΚ εκτος ατζεντας ( εκτος επαναλαμβανω εαν γινει για αναπτυξιακους λογους ).

GR-GEO

• Newbie
  • *
« Απάντηση #1051 στις: Ιανουαρίου 18, 2024, 11:01 »
ΝτΑρτανιαν μια χαρά άποψη έχεις.... εγώ πιστεύω ότι όλες θα δώσουν μέρισμα και καμία δεν θα χρειαστεί ΑΜΚ πλέον. Έχεις απόλυτο δίκιο για το τι σημαίνει μέρισμα σχετικά με τις ΑΜΚ. Σε ένα δίμηνο θα ξέρουμε.

west

• Sr. Member
« Απάντηση #1052 στις: Ιανουαρίου 18, 2024, 12:47 »
αν η ΕΤΕ εκανε αύξηση κεφαλαίου , θα πέρναγε πίστες σε σχέση με τις άλλες

brokeconomist

• Sr. Member
« Απάντηση #1053 στις: Ιανουαρίου 18, 2024, 14:32 »
Καλημέρα,

αυτό που πιστεύω θα πρέπει να δει κάποιος (πέρα από όλα τα άλλα), στις οικονομικές καταστάσεις των τραπεζών για το 2023, θα πρέπει να είναι η λογαριασμοί της διατραπεζικής. Εκεί θα φανούν πολλά (γνώμη μου), σχετικά με το ποια τράπεζα έχει ανάγκη τι και ποια όχι.

Όσον αφορά την κεφαλαιακή επάρκεια τώρα, επειδή έγραφα παλαιότερα ότι θα χρειαστούν αυξήσεις κεφαλαίου (και συνήθως έχω στα μυαλό μου το πρέπει να βρεθούν λεφτά από κάπου*), νομίζω ότι οι εκδόσεις ομολόγων που έχουν κάνει λύνουν ο πρόβλημα, σε συνδυασμό με την κερδοφορία τους (από όπου και αν προέρχεται αυτή, το έχουμε αναλύσει παλαιότερα μην τα ξαναγράφω).

Αν καταφέρουν να αναχρηματοδοτήσουν κάποια από τα ομόλογα που έχουν εκδώσει όπως λέει ο Ντ’ Αρτανιάν, (τα περισσότερα αν όχι όλα έχουν όρο επαναγοράς στα 5 χρόνια όσο θυμάμαι, αλλά δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο ισχύει και για τα υβριδικά) , τότε είμαστε γενικότερα σε καλό δρόμο, το πόσο καλός μένει να φανεί.

Τώρα όσον αφορά τις τιμές, επειδή ειδικά για τις τράπεζες έχω κάποιες ενστάσεις αναφορικά με τα δημοσιευμένα στοιχεία και κατά πόσο αυτά είναι αρκετά για να έχω (εγώ τουλάχιστον), μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για τις οικονομικές τους επιδόσεις, αποφεύγω να λέω τιμές στόχους.

Το ίδιο ισχύει και για τις υπόλοιπες εταιρείες στα ΧΑ μιας και η αγορά είναι απρόβλεπτη και ειδικά στην Ελλάδα φαίνεται να παίζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο το θέμα γεωπολιτική, παρά τα οικονομικά αποτελέσματα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν μια εταιρεία πάει καλά η τιμή της μετοχής της  θα πέφτει, αλίμονο, απλά πολλές φορές μπορεί να μην ανεβαίνει αντίστοιχα με τα οικονομικά αποτελέσματα.

* Για την Εθνική λεφτά βρέθηκαν από την πώληση της Ασφαλιστικής, για την  Γιούρομπανκ από την συγχώνευση. Οι άλλες δύο δε βρήκαν και η συνέχεια είναι γνωστή. Επίσης η Εθνική τις χασούρες από ομόλογα τις είχε, όπως έχει τώρα κέρδη. Δάνεια δεν δίνει στον ιδιωτικό τομέα ουσιαστικά, αλλά σε δημόσιους και σε υπαλλήλους της στην μεγάλη πλειοψηφία από όσο έχω μάθει τουλάχιστον.

Όσο για το ταμείο, πάντα πίστευα ότι τα πιο πολλά έργα του δημοσίου θα είναι, οπότε τα λεφτά θα είναι «εξασφαλισμένα».

AIAS12

• Hero Member
« Απάντηση #1054 στις: Ιανουαρίου 19, 2024, 08:51 »
Καλημέρα
https://www.businessnews.gr/epixeiriseis/trapezes/item/280028-eurobank-stis-agores-me-10etes-omologo-stoxos-i-antlisi-300-ekat-evro
Το πως θα δανειστεί η κάθε τράπεζα η πως θα το βαπτίσει είναι δικό της θέμα.
Το τη μέρισμα θα δώσει η όχι η αν την αφήσει η κεντρική τράπεζα είναι θέμα , το πώς θα το πασάρουν .
**
Επειδή ασχολίομουν με συναιρεριστικες τράπεζες ,οι τράπεζες αυτες και όχι μόνο έκλεισαν για κάποιους συγκεκριμένους λόγους , δεν είχαν θέματα αν αφαιρέσεις 2 η μία έκλεισε η άλλη ζει και βασιλεύει με πολλά δικαστήρια στην πλάτη της.

ΝτΑρτανιαν

• Hero Member
« Απάντηση #1055 στις: Φεβρουαρίου 12, 2024, 20:04 »
Τυφωνα καθως εισαι γκουρου στα survey περιμενω να ανοιξεις ενα για το placement της ΠΕΙΡΑΙΩΣ, με 4 επιλογες και ευρος τιμης πχ λεω εγω τωρα απο 3,3 - 3,5 , 3,5-3,7 κλπ κλπ

GR-GEO

• Newbie
  • *
« Απάντηση #1056 στις: Φεβρουαρίου 14, 2024, 18:24 »
Καλησπέρα στην ομάδα

Με βάση τα σημερινά αποτελέσματα 2023 της Πειραιώς:
http://tinyurl.com/3cwh995u

Το σημαντικότερο είναι:

«Τα βασικά σημεία περιλαμβάνουν επαναλαμβανόμενη καθαρή κερδοφορία περίπου €1 δισ. ανά έτος, περαιτέρω αύξηση του δείκτη CET1 σε περίπου 15% το 2026, άνοδο των ενήμερων δανείων τουλάχιστον 5% ανά έτος και δείκτη μη εξυπηρετούμενων ανοιγμάτων περίπου 2,5% το 2026. Επίσης, σηματοδοτώντας τη μετάβαση σε μια νέα εποχή για τον Όμιλο, στοχεύουμε πλέον σε ποσοστό διανομής κερδών 50% από το 2025 και μετά, υπό την αίρεση εκπλήρωσης των απαραίτητων προϋποθέσεων.»

Από το 2025:

Κέρδη 1 δις
Μετοχές 1,250 δις
EPS 0,80€
50%  div payout
Μέρισμα 0,40€

Με 5% μερισματική απόδοση -> 08€ τιμή μετοχής -> Κεφαλαιοποίηση 10 δις €
Με 4% μερισματική απόδοση -> 10€ τιμή μετοχής -> Κεφαλαιοποίηση 12 δις €
Με 3% μερισματική απόδοση -> 13€ τιμή μετοχής -> Κεφαλαιοποίηση 16 δις €
Με 2% μερισματική απόδοση -> 20€ τιμή μετοχής -> Κεφαλαιοποίηση 25 δις €

(Οτιδήποτε πάνω από 5% είναι χαζομάρα και στρέβλωση με βάση διεθνή ιστορικά στοιχεία, στο τέλος θα πάμε στους μέσους όρους που είναι οι παραπάνω αποδόσεις)

Υπόθεση εργασίας – προσωπική άποψη:

Τα επιτόκια θα μειωθούν αλλά θα πάρει 2-4 χρόνια για να φτάσουμε στο 2,5%
Στο διάστημα αυτό τα κέρδη των Ελληνικών τραπεζών θα εδραιωθούν στα πέριξ του 1 δις
Θα αυξηθούν λόγο καλής λειτουργείας τους – εξαγορών – αύξησης των τιμών των ακινήτων στην χώρα κλπ
Και θα μειωθούν λόγο της αύξησης του ανταγωνισμού μεταξύ τους, λόγο νέων ψηφιακών μόνον τραπεζών και λόγο της μείωσης των επιτοκίων.
Στο δια ταύτα με τα – και + αυτά θα μείνουν κάπου στο 1 δις €.

ΑΛΛΑ όσο θα πέφτουν τα επιτόκια τόσο θα μειώνεται η μερισματική απόδοση και θα αυξάνεται η τιμή της μετοχής και η κεφαλαιοποίηση της!

Άρα σε βάθος 3-5 ετών η κεφαλαιοποίηση της θα πάει από τα 10€ στα 25€
Αυτό είναι ο μπούσουλας φυσικά, μπορεί να μην φτάσει ποτέ 25€ αλλά να κολλήσει για διάφορους λόγους στα 17€-20€…

Η σημερινή τιμή είναι απλά εκτός τόπου.

Εγώ τα έγραψα, ευθύνη δεν έχω ότι δεν τα είπα….

Nernia

• Sr. Member
« Απάντηση #1057 στις: Φεβρουαρίου 14, 2024, 21:02 »
GR-GEO θεωρείς ότι η ΠΕΙΡ είναι η καλύτερη τράπεζα με βάση τα στοιχεία της;

ΝτΑρτανιαν

• Hero Member
« Απάντηση #1058 στις: Φεβρουαρίου 14, 2024, 21:08 »
Αγαπητε GR-GEO πολυ αιδιοδοξη κατα εμε η οπτικη σου γωνια. Και αιτιολογω :
- Λιαν προσφατως ο αχωνευτος Στουρναρας , εγραψε αρθρο για πιθανη καταπτωση των εγγυησεων που αφορουν τιτλοποιησεις των ΗΡΑΚΛΗΔΩΝ 1 και 2.
- Εχω εκφρασει τους προβληματισμους μου για τα εσοδα των τραπεζων απο την μειωση των επιτοκιων ( καποια στιγμη θα επερθει ) χωρις πιστωτικη επεκταση στην λιανικη ( και καλα κανουν οι τραπεζες με το στραπατσο που εχουν παθει και τις οδηγησαν σε συνεχομενες ανακεφαλαιοποιησεις ).
- Δεν νοειται να εκφραζεται το p/bv συμπεριλαμβανομενου του DTC ( το οποιο ειναι λογιστικος κοπανιστος αερας και το οφελος ειναι συμψηφισμος φορου ενατι κερδοφορων χρησεων ).
- Λιαν προσφατως ειχα αναρτησει αναλυτικο πινακα ( μεταγενεστερα εχουν κανει εκδοση  και αλλων ομολογων για τις εποπτικες απαιτησεις των MREL ), που σημαινει χρηματοοικονομικο κοστος για την πληρωμη των κουπονιων.
- Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι οι τραπεζες ειναι καλες για βραχυπροθεσμο κερδοσκοπικο trading και τιποτα παραπανω.
Σημερα η Coca Cola hbc ag , ανακοινωσε μερισματαρα και εφτασε να γραφει + 7% γιατι λοιπον μακροπροθεσμα να ασχοληθει καποιος επενδυτης με τις συστημικες με τις δημιουργικες ασαφειες των τραπεζιτων και με την αιρεση , εγκρισεων απο τον SSM και την Κριστιν.
Tα γραφομενα εινα  προσωπικες αποψεις και προβληματισμοι για να μην παρεξηγηθουμε :o

GR-GEO

• Newbie
  • *
« Απάντηση #1059 στις: Φεβρουαρίου 14, 2024, 22:30 »
Αγαπητέ ΝτΑρτανιαν σιγά μην παρεξηγηθούμε. Δεδομένου ότι δεν βάζουμε ο ένας τα χέρια του στις τσέπες του άλλου δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα… Εγώ μάλιστα ακριβώς αυτό θέλω, να μου λέει ο άλλος ότι έχω άδικο (δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος για να διορθωθείς μιας και σίγουρα υπάρχει το περιθώριο του λάθους στον καθένα μας).

Οπότε, πάμε λίγο… Συνεχίζω να έχω το ίδιο πρόβλημα που εξέφρασα και παλαιότερα: προτιμάω όταν μου μιλάει ο άλλος να εμπεριέχει νούμερα και πράξεις. ΟΚ λοιπόν, εγώ έχω πολύ αισιόδοξη άποψη, ποια είναι η δικιά σου με νούμερα… που θα φτάσει και γιατί δηλαδή;

Ως προς αυτά που έγραψες ο Στουρνάρας πετάει τις μαλακίες του για να μην μένει στην αφάνεια (πάντα το έκανε) αλλά τώρα ειλικρινά όλη η ΕΕ και η ΕΤΕ έκαναν πως και πως να μας φτάσουν εδώ για να κοκορευτούν ότι η Ελλάδα τα κατάφερε γιατί δεν έφυγε από το μαντρί (εν αντίθεση με άλλους που έφυγαν και πάνε στην κυριολεξία κατά διαόλου, ονόματα δεν λέμε) και θα μας βάλουν τρικλοποδιά τώρα; Με ποιο όφελος για αυτούς όταν μάλιστα έχουν άλλα θηριώδη προβλήματα μπροστά τους.
Για τα έσοδα των τραπεζών δέχομαι τους προβληματισμούς αλλά δεν διαφένεται κάτι τέτοιο γιατί όπως έγραψα θα καλυφθούν από τα υπόλοιπα. Όταν θα πέφτουν τα επιτόκια μην ξεχνάς ότι θα αρχίσουν να δίνουν δάνεια με το τσουβάλι με λογικά επιτόκια σε αυτά. Τέλος πάντων, δέχομαι ότι αυτό θα αποδειχθεί στο μέλλον.
Φίλτατε δεν ξέρω πως να το θέσω απλοικότερα αλλά: οικονομία που πάει καλά και έχει τραπεζικό σύστημα πολύ υποτιμημένο το οποίο έχει εκκαθαρίσει από τους σκελετούς των προηγούμενων ετών έχει μόνον μια συνέπεια--- την εκτόξευση των τραπεζών. Τα μεγάλα κέρδη και η υπεραπόδοση από εκεί θα έρθουν, από τον τραπεζικό τομέα. Πάντα αυτό γινόταν. Εξαιρούνται κάτι μετοχές όπως Tesla κλπ που πήγε από το P/E 150 στο P/E 43 σήμερα που μιλάμε (χαζομάρες δηλαδή)!

Την άποψη ότι είναι καλές για trading δεν την σχολιάζω καν μιας και δεν το κάνω εγώ. Πάντως έχοντας διακρατήσει από το 1€ ΕΤΕ έχω να σου πω ότι με το 623% που γράφω σήμερα οι traders που το συζητάω ζαλίζονται με τα κέρδη. Τώρα εάν κάποιος trader έγραψε περισσότερα από την διακράτηση μου εύγε, μπράβο κλπ

Για να μην μακρηγορώ περιμένω την άποψη σου σχετικά με την «λογική κεφαλαιοποίηση» των τεσσάρων τραπεζών τα επόμενα 2-4 έτη. Εγώ πιστεύω ότι θα είναι 10-20 κάθε τράπεζα με αποτέλεσμα το τραπεζικό μας σύστημα να πάει στα 40-80 δις.

ΝτΑρτανιαν

• Hero Member
« Απάντηση #1060 στις: Φεβρουαρίου 14, 2024, 23:20 »
Φιλε, πρωτιστως τα συνγχαρητηρια μου , που ειχες την υπομονη και επιμονη να κανεις διακρατηση την ΕΤΕ απο τα 1€ και να εχεις αυτη την εκπληκτικη αποδοση.
Με νουμερα τωρα :
Να εξετασουμε τα τωρινα p/bv και p/e των συστημικων στην τρεχουσα περιοδο και να δουμε που μπορουν να φτασουν, με τις ευνοικοτερες συνθηκες που θα επικρατησουν στην ελληνικη οικονομια ? ( Θελει λιγη δουλιτσα αυτο οποτε θα μου επιτρεψεις να το κοιταξω εκτενως και να επανερθω ).
Να εξετασουμε την ποιοτητα των ιδιων κεφαλαιων ( λαμβανοντας υποψη το υψηλο DTC και τα ομολογιακα με το χρηματοοικονομικο κοστος που εχουν ) και αυτο θελει λιγη επεξεργασια, για να ειμαστε συγκεκριμενοι σε νουμερα.
Απλα θελω να εξετασω προς ποια κατευθυνση θα γινουν οι πιστωτικες επεκτασεις . Στην λιανικη ? Στα επιχειρηματικα ?
Να σημειωσω κατι που ειναι το μονο σιγουρο, οτι η αγαπημενη μου συστημικη που ειναι η ΕΤΕ , γλυτωσε ΑΜΚ καθως ειχε εκτακτα χρηματοοικονομικα 2δισ +  απο τα swap ομολογων , δεν προεβει σε hive down με μετατροπη σε Holdings οπως οι υπολοιπες 3, καθως η τροπολογια του νομου Χαρδουβελη  ( νυν προεδρος της ΕΤΕ )  ηταν ισως και κατοπιν εντολης.
Αλλα επειδη ολα αυτα ειναι φιλολογικες συζητησεις, θα προσπαθησω να τα μεταφρασω σε νουμερα και κυριως σε ορους p/bv και p/e και παντα σε συγκριση με εφαμιλλα τραπεζικα ιδρυματα.

Χωρις να θελω να γινω σπασικλας, εχεις ενα λαθακι στην αναρτηση σου για την ΠΕΙΡΑΙΩΣ :
Από το 2025:

Κέρδη 1 δις
Μετοχές 1,250 δις
P/E 0,80€
50%  div payout
Μέρισμα 0,40€

Δεν υπαρχει P/E ( price/earnings ) σε €, προφανως εννοεις e/s ( earnings/share ) = 0,8€ ωστε συμφωνα με τον κυριο Μεγαλου να διανεμει το 50% δηλαδη 0,4€

Σε οτι αφορα το 23 και παντα συμφωνα με τον κυριο Μεγαλου
Παράθεση
Με βάση τις εκτιμήσεις αυτές, η διοίκηση "βλέπει" διανομή μερίσματος ύψους 10% από τα κέρδη του 2023
Συνεπως 0,08€ μερισμα για την χρηση του 23. Εαν υλοποιηθει κατοπιν εγκρισεων ( esm, ecb ) ειναι σιγουρο θετικο για την επενδυτικη κοινοτητα.

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #1061 στις: Φεβρουαρίου 14, 2024, 23:54 »
Πολύ ωραία συζήτηση!!!

Πρώτα θα σχολιάσω το παρακάτω, στο οποίο επιβεβαιώνω ότι ο Σωματοφύλακας έχει βγάλει πολύ μεγαλύτερο ποσοστό από αυτό που γράφεις στην ΕΤΕ καθώς γνωρίζω τις κινήσεις του ...
Πάντως έχοντας διακρατήσει από το 1€ ΕΤΕ έχω να σου πω ότι με το 623% που γράφω σήμερα οι traders που το συζητάω ζαλίζονται με τα κέρδη. Τώρα εάν κάποιος trader έγραψε περισσότερα από την διακράτηση μου εύγε, μπράβο κλπ
... και αυτά που γνωρίζω είναι από το 2020 (δεν ξέρω τι έκανε νωρίτερα) όπου αγόρασε δύο φορές την ΕΤΕ στα 0,90€ ... και δεν λέω τίποτα άλλο για τα out-in διότι δεν θέλω να "ζαλίσω" κόσμο. Αλλά δεν είναι (δεν είμαστε) traders. Ο Σωματοφύλαξ καθώς χαμηλών τόνων και μετριόφρον δεν θα σου το έλεγε ποτέ αυτό.
Παρεμπιπτόντως συγχαρητήρια για τα κέρδη σου! 

Δεύτερον θα σου θυμίζω πόσο κόσμο έχουν στείλει στα πρόθυρα αυτοκτονίας οι τράπεζες. Φυσικά εσύ δεν έχει κάποιο πρόβλημα με αυτό καθώς έχεις μεγάλο μαξιλάρι από το 1€ ... αλλά φαντάσου να ακούσει και να αγοράσει κάποιος τράπεζες τώρα στα 7,25 την ΕΤΕκαι στα 4 την ΠΕΙΡ και να σκάσει κανένα απρόοπτο!!!

Στο ότι το χρηματιστήριο δεν πάει στις 2000 και 3000μ χωρίς να τρέξουν και οι τράπεζες ... συμφωνούμε απόλυτα. 

Στους λογαριασμούς σας (p/bv, p/e κλπ) σάς αφήνω μόνους σας καθώς εμένα δεν με απασχόλησαν ποτέ.

ΝτΑρτανιαν

• Hero Member
« Απάντηση #1062 στις: Φεβρουαρίου 15, 2024, 00:45 »
Τυφωνα δεν υπαρχει κανενα θεμα και κυριως με το GR-GEO. Τις αποψεις μας διατυπωνουμε ο καθενας απο την δικη του οπτικη γωνια. Αλλα αφου ζητηθηκανε νουμερα για τεκμηριωση της αποψης μου , θα προσπαθησω να επανερθω τεκμηριωμενος. Τα περι κερδων και αποδοσεων του καθενος με αφηνουν παγερα αδιαφορο καθως θεωρω οτι ο καθενας ειναι ικανοποιημενος με τον στοχο που εχει βαλει. Γνωριζω ανθρωπους που εχουν στοχο να υπερκαλυπτουν τον πληθωρισμο, την καλυτερη αποδοση μιας προθεσμιακης η ενος ομολογιακου. Και αυτοι μαγκες ειναι απο την στιγμη που θα πετυχουν τον στοχο τους.

GR-GEO

• Newbie
  • *
« Απάντηση #1063 στις: Φεβρουαρίου 15, 2024, 09:30 »
Καλημέρα και από εμένα,

ΝτΑρτανιαν σωστός για το EPS το διόρθωσα....
Δεύτερον η ΕΤΕ είναι μια πολύ πετυχημένη επένδυση στο χαρτοφυλάκιο μου η οποία εάν συνεχίσει έτσι έχει τα εχέγγυα να βγει πρώτη. Αλλά δεν γίνεται συζήτηση ότι έχω χάσει και κεφάλαια από επενδύσεις. Το θέμα φυσικά είναι τι γίνεται στο τέλος αφού τραβήξεις την τελευταία γραμμή στις πράξεις των προσθαφαιρέσεων.

Τύφων δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι που έχει βγάλει πολύ περισσότερο από αυτό το ιλιγγιώδες 600+%.... αλλά θα σου πω κάτι απλό το οποίο το γνωρίζω εμπειρικά και βεβαίως μπορεί να έχεις διαφορετική άποψη: όταν έχουμε απότομη αύξηση της τιμής μιας μετοχής τότε σχεδόν αποκλειστικά μόνον η διακράτηση σου αποφέρει τα μέγιστα κέρδη!

Εγώ φίλτατε Τυφών έφυγα από την Ελλάδα με την πρώτη ευκαιρία το 2001 και γύρισα σε ΟΠΑΠ το 11-12 και σε τράπεζες πολύ αργότερα γιατί φαινόταν ότι οι ΑΜΚ δεν θα τελειώσουν έτσι απλά. Μόνον ένα στοιχείο έπρεπε τότε να κοιτάει κάποιος ενδιαφερόμενος να επενδύσει στις τράπεζες, τα ΜΕΔ. Αφού γινόντουσαν ΑΜΚ και δεν προσπαθούσαν να μειώσουν τα ΜΕΔ από τους ισσολογισμούς τους τότε ένα πράγμα μπορούσε να συμβεί -> νεα ΑΜΚ ή κλείσιμο (τα δάνεια φυσικά κάπου θα πηγαίνανε). Όταν λοιπόν δόθηκε το εργαλείο με τους services από τότε άρχισα να τις αξιολογώ. Δεν θα πω ψέματα, το τρένο το είχα χάσει όταν τον Ιανουάριο του 20 έβλεπα την ΕΤΕ στα 3€ και θυμάμαι να σκέφτομαι ότι έκξανα χαζομάρα και δεν αγόρασα. Μετά ήρθε ο κόβιντ και δημιουργήθηκε πάλι η ευκαιρία για τοποθέτηση. Η ΕΤΕ μου βγήκε και η ΑΛΦΑ όχι αφού έφαγα την ΑΜΚ της (η οποία για εμένα δεν χρειαζόταν και είχε γίνει τότε απλά για να καλυφθεί ένα μικρό χάσμα που είχε με τις προπορευώμενες ΕΤΕ και Eurobank). Στην ΑΛΦΑ που έγινε μετά ΠΕΙΡ είμαι στο 100+% αλλά το 600+% δεν είναι.
Ναι λοιπόν, έχει καεί πάρα πολύς κόσμος αλλά όταν είχες τα ΜΕΔ στο 49%.... φταις που επένδυσες.
Πολύ σωστό λοιπόν αυτό που λέει ο ΝτΑρτανιαν: ο καθένας όταν εκπληρώνει τον στόχο του είναι πετυχημένος.

ΝτΑρτανιαν βάλε κάτω νούμερα και έλα! Θα δεις ότι θα βγάλεις χαμηλότερες αποτιμήσεις! Πρόσεξε όμως κάτι:
Η μερισματική απόδοση είναι το holy grail των αποτιμήσεων των εταιρειών!!! Είναι τόσο σημαντική που μπορεί κάποιος να βγάζει σε όλα τα υπόλοιπα χαμηλότερα αποτελέσματα και οι επενδυτές να την ανεβάσουν ΜΟΝΟΝ από αυτό! Τι μέρισμα δίνει δηλαδή....

Οπότε βάλε στο τραπέζι ότι είναι αλλά κάνε το για την συζήτηση και μόνον. Εάν είναι να οδηγηθείς σε επένδυση ή όχι ο κυριότερος δείκτης είναι η μερισματική απόδοση. 

pixis100

• Hero Member
« Απάντηση #1064 στις: Φεβρουαρίου 15, 2024, 10:06 »
https://www.mononews.gr/trapezes/trapeza-pireos-metaxi-3-75-3-90-ana-metochi-tha-anixi-to-placement

ΤΥΦΩΝΑ ποιος νικησε στο γκάλοπ για δες;