/* */ /**/

Αποστολέας Θέμα: ΜΠΡΙΚ VS INTERKO  (Αναγνώστηκε 12533 φορές)

aladdin

• Hero Member
Απ: ΜΠΡΙΚ VS INTERKO
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουαρίου 27, 2023, 20:41 »
BRIQ : ναι  > 2,05  --  όχι  < 2,01   //    03/02 άναψε : @
INTERCO : ναι  > 6,64  --  όχι  < 6,46   //   22/02 άναψε : @

nikdan

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουαρίου 27, 2023, 20:42 »
Με βάση την δική μου εικόνα ΟΛΠ κ ΟΛΘ έχουν πιο πιο πολλές διαφορές παρά ομοιότητες.
Όσο κ αν ακούγεται παράξενο έχουν τελείως διαφορετικό τρόπο λειτουργίας ,πηγές εσόδων κτλ.
Δεν ξέρω αν η σύγκριση τους μπορεί να βγάλει συμπέρασμα ,μιας κ διαφέρουν τρομερά ως εταιρείες.
Επιπλέον με τον ΟΛΘ δεν έχω ασχοληθεί κ τόσο για να έχω ολοκληρωμένη εικόνα.

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουαρίου 27, 2023, 20:52 »
Ο ΟΛΠ είναι ..........
Έχω φτιάξει κ ένα βίντεο ,πριν 1,5 χρόνο, που μιλάω για το πώς λειτουργεί η εταιρεία κ από που αντλεί τα έσοδα ,τα κέρδη της κτλ.
Αγαπητέ nikdan ανέβασέ το και εδώ εάν μπορείς. Ευχαριστούμε.

Όσο για τα νερά οι περισσότεροι εδώ μέσα ξέρουν την γνώμη μου.

Αγιαννης

• Hero Member
« Απάντηση #108 στις: Φεβρουαρίου 27, 2023, 21:07 »
Μεταξύ ΟΛΠ και Ολθ την μάρκα υα την έβαζα στον Ολθ .Επιπλέον παίζει  Το στορυ αποχώρησης του ιβσν  που αν συμβεί θα πληρώσει πιστεύω καλά.

nikdan

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #109 στις: Φεβρουαρίου 27, 2023, 21:45 »
Θα το βάλω σε λίγο σε νέα ενότητα για την εταιρεία τότε, μιας κ εδώ ο μιτος είναι για άλλες εταιρείες.

Doc

• Full Member
« Απάντηση #110 στις: Απριλίου 03, 2023, 21:12 »
Τα καθαρά κέρδη μετά φόρων για το 2022 ανήλθαν σε € 12,1 εκ. (2021: € 8,3 εκ.) σημειώνοντας αύξηση 45%.Tα προσαρμοσμένα καθαρά κέρδη μετά φόρων (δλδ. χωρίς την αναπροσαρμογή της αξίας των ακινήτων) ανήλθαν σε € 4,6 εκ. (2021: € 3,9 εκ.) σημειώνοντας αύξηση 19%.

https://www.athexgroup.gr/documents/10180/7009639/1394_2181_2023_Greek_1.pdf/8eade80f-a69d-4cbd-963a-d3f49f22a05b

Μέρισμα 10,46 λεπτά από 7,5 λεπτά πέρσι (5,3% απόδοση στην παρούσα τιμή κ 40% αύξηση).

Σημειώστε ότι η εταιρεία παίζει μπάλα και με αγοραπωλησίες ("παράλληλα η Εταιρεία προχώρησε στην πώληση ενός εμπορικού καταστήματος έναντι τιμήματος € 1,35 εκ. το οποίο είχε αποκτηθεί τον Φεβρουάριο του 2020 έναντι τιμήματος € 1,1 εκ.")

Μου αρέσει και η ανακοίνωση αποτελεσμάτων τους, τα κάνει λιανά χωρίς φανφάρες.

Μετά τη συγχώνευση με την ΙΝΤΕΡΚΟ θα μιλάμε για άλλη εταιρεία, ενώ η ΙΝΤΕΡΚΟ έχει να κάνει χρόνια αναπροσαρμογή στην αξία των ακινήτων της (κρυμμένος θησαυρός στο πιάτο, ίσως για να γίνει το ντιλ).

Έχω σχετικά μικρή θέση και αν βρω φθηνά τσιμπάω, είναι μετοχή για χασμουρητό (δηλ. ο Τυφώνας ούτε έξω απ'τα γραφεία της δεν θα πέρναγε), με καλή ασφάλεια και ανοδική πορεία όμως, με αξιόλογο τιμόνι, και είμαστε εν αναμονή μεγάλων εξελίξεων που ίσως δώσουν συγκινήσεις σε υπομονετικούς.

Συνολικά μοιάζουν αναμενόμενα και άκρως ικανοποιητικά τα αποτελέσματα.

Τι με προβληματίζει λίγο; Το δάνειο που πηρε για τη συγχώνευση, που προφανώς αλλάζει δείκτες, αλλα συνολικά δεν μπορώ να εκτιμήσω σε τι βαθμό και πως, μιας και θα φανεί σε επόμενους λογαριασμούς. Αλλά από την άλλη, η ΙΝΤΕΡΚΟ είναι αξία, γι'αυτό δεν ανησυχώ και τόσο.

ΥΓ. Προφανώς και δεν συμμερίζομαι την άποψη ότι το real estate στην Ελλάδα δεν έχει ψωμί...

ΥΓ2. Το ότι έχω θέση δεν σημαίνει ότι στην περίπτωση που βρούμε κανένα πολύ ελκυστικό (και εξίσου "σίγουρο") ντιλ για τράμπα δεν θα τη δώσουμε. Αυτό το λέω σε γενικό πλαίσιο για να μην μου πείτε μετά ότι άλλα μας έλεγες  ???

ΝτΑρτανιαν

• Hero Member
« Απάντηση #111 στις: Απριλίου 03, 2023, 21:29 »
Doc , καλησπερα. Θα ηθελα την αποψη σου για την Dimand, καθως δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με τον κλαδο και οι γνωσεις μου ανεπαρκεις.

Doc

• Full Member
« Απάντηση #112 στις: Απριλίου 03, 2023, 22:28 »
Νταρτανιαν καλησπέρα...

Δυστυχώς δεν έχω άποψη για την Dimand.

Δηλ. με έχει αφήσει ικανοποιημένο η ΜΠΡΙΚ και δεν ξενοκοιτάω ενώ δίνω κρυφό bonus αξίας και ασφάλειας στο management (Αποστολίδου-Φέσσας). Αλλά και πάλι την τσίμπησα με NAV discount, που συνηθίζεται στο real estate.

Υποθέτουμε ότι ο κλάδος του real estate είναι αμυντικός αρχικά, δηλ. αν πούμε ότι ο πληθωρισμός ήρθε για να μείνει, ε τότε έχει πιθανότητα να σε βοηθήσει να μείνεις στην επιφάνεια σε μάκρο επίπεδο.

Νομίζω η Dimand θέλει να παίξει αρκετά με κατασκευή-ενοικίαση-πώληση ακινήτων.
Σε πληθωριστικό περιβάλλον θέλεις να εισπράττεις νοίκια αλλά όχι να κατασκευάζεις.
Δηλ. θέλεις ακίνητα φτιαγμένα με "χθεσινά φθηνά" χρήματα, που όμως θα σου δίνουν "ακριβά νοίκια" τωρινά (πληθωρισμένα). Γι'αυτό έχω τονίσει έτσι την υποτιμημένη αξία των ακινήτων της ΙΝΤΕΡΚΟ που πήρε η ΜΠΡΙΚ.
Επίσης αν η DIMAND αποφασίσει να αγοράσει τώρα, θα αγοράσει μάλλον πιο ακριβά. Από την άλλη έχει πάρει το Skyline, που πιθανό να έχει κρυμμένη υπεραξία.

Εν γένει όμως με ανησυχεί ότι έχει γίνει πολύς ντόρος, και φοβάμαι μήπως 10 μέρες κοσκινίζει αλλά ψωμί αργήσει να φάει (νωπές οι μνήμες με Premia στο 1,50-1,70, θεωρώ εγκλώβισε αρκετούς). Ο κλάδος θέλει ήρεμα και λελογισμένα βήματα, δεν είναι για πυραύλους, ακόμα και μια άτσαλη κίνηση μπορεί να κάψει άσχημα κεφάλαια ή να αργήσει πολύ να αποδώσει. Δεν θα ήθελα λοιπόν να παίξω και πολύ επίθεση (δηλ. η εταιρεία στην παρούσα φάση έχει απαιτητική κεφαλαιοποίηση αν καταλαβαίνω σωστά)

Γενικόλογα σου λέω απ'ό,τι κατάλαβες, σε περίπτωση που βρεις κάτι χρήσιμο, και με συγχωρείς αν λέω κάτι ανακριβές, μιας και ξαναλέω ότι δεν έχω ασχοληθεί με DIMAND.

Doc

• Full Member
« Απάντηση #113 στις: Απριλίου 05, 2023, 21:39 »
Παρακολούθησα την παρουσίαση των ετήσιων της ΜΠΡΙΚ.

Σας μεταφέρω 2-3 πράγματα για όποιον μπορεί να ενδιαφέρεται:
-Η συγχώνευση με την ΙΝΤΕΡΚΟ αναμένεται να έχει ολοκληρωθεί αρχές 2024
-Μετά τη συγχώνευση η εταιρεία αναμένεται να έχει 48-49% L.T.V. (loan to value) ratio, κάπως τσιμπημένο. Τώρα είναι στο 25%. Κάποιες εταιρείες φθάνουν και έως το 75%, η διοίκηση έχει θέσει σαν στόχο να μην ξεπερνάει το 40%, ωστόσο θεωρούν ότι άξιζε η συμφωνία. Τόνισαν ότι επιθυμούν την αργή και με σταθερά βήματα ανάπτυξη. Αξιοσημείωτο ότι οι ΑΕΕΑΠ δεν μπορούν βάσει νόμου να κάνουν αγορές πάνω από το 25% των κεφαλαίων τους. Ωστόσο μέσω της συγχώνευσης η εταιρεία ουσιαστικά διπλασιάζει την αξία των ακινήτων της smoothly (θα φτάσει τα 250 εκ. ευρώ σε ακίνητα). Και μέσω οικονομίας κλίμακας αυτό αναμένεται να δώσει περισσότερες υπεραξίες.
-Το ξενοδοχείο στη Σκιάθο ξεκίνησε να λειτουργεί τον Ιούλιο του 2022. Από 3στερο το έκαναν 4στερο και είναι το πρώτο που έχει το franchise της Radisson στην Έλλάδα. Άρα το 2023 είναι η πρώτη του γεμάτη χρονιά.
-Όλα τα ενοίκια της εταιρείας έχουν στο συμβόλαιο τους την αναπροσαρμογή βάσει πληθωρισμού ή βάσει πληθωρισμού + 1%. Αυτό φαίνεται να θωρακίζει ικανοποιητικά την εταιρεία, από άποψη εξυπηρέτησης υποχρεώσεων.
-Τα ακίνητα έχουν yield βάσει fair value στο 6%, ωστόσο έχουν αγοραστεί σε τέτοια τιμή που προσφέρει yield 7-7,5% (αυτό αφορά και τους τρεις κλάδους, logistics, ξενοδοχεία, γραφεία). Η διοίκηση δεσμεύεται να κάνει αγορές με τουλάχιστον 7% yield. Δηλ. τόνισαν ότι έχουν απορρίψει αρκετές προσφορές με μικρότερο yield.
-Το logistics park στον Ασπρόπυργο θα φτάσει 19 χιλ. τετραγωνικά μέτρα, είναι επένδυση της τάξης των 30 εκ., θα είναι διαθέσιμο προς μίσθωση το 2024 και αναμένεται να αποδίδει 2.5 εκ. το χρόνο σε έσοδα.
-Η μερισματική πολιτική θα παραμείνει ίδια, δηλ. εφόσον το επιτρέπουν οι συνθήκες θα μοιράζεται η πλειοψηφία των κερδών στους μετόχους.

Αρκετά ικανοποιημένος από την παρουσίαση και τις απαντήσεις.

Αυτά είναι όσα κατάλαβα εγώ, δηλ. είναι και από τη δική μου σκοπιά και μην τα παίρνετε τοις μετρητοίς, γιατί εχω μια θετική προκατάληψη για την εταιρεία.
Το powerpoint νομίζω μπορείτε να το βρείτε στο site.

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #114 στις: Ιουνίου 07, 2023, 20:04 »
BriQ - Οικονομικά αποτελέσματα του Α’ τριμήνου 2023
... τους έφαγε το Euribor!!! ... λέτε να έχουν και άλλες ομοειδείς το ίδιο πρόβλημα;;;;

AIAS12

• Hero Member
« Απάντηση #115 στις: Ιουνίου 07, 2023, 21:16 »
Αυτο φοβαμαι  ;D ;D ;D

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #116 στις: Αυγούστου 03, 2023, 14:33 »
BriQ Properties: Στά €142 εκατ. η αξία του χαρτοφυλακίου ακινήτων
... με κεφαλαιοποίηση αυτή τη στιγμή στην ΜΠΡΙΚ 70,5εκ € !!!! ... και μία 2μηνη συσσώρευση μεταξύ 1,94-2,04€.

Άλλη μία υποτιμημένη μετοχή ... για μακροχρόνια safe χαρτοφυλάκια, αφού είναι No Risk αγορά κάτω από τα 2€.
Μειονέκτημα ότι δύσκολα δίνει κέρδος πάνω από 15% ... αλλά ... εάν "δούνε" τη διαφορά κεφαλαιοποίησης VS αξίας της μετοχής ποτέ δεν ξέρεις τι κέρδος μπορεί να δώσει ξαφνικά.

ΥΓ: Παρόμοια περίπτωση με την Premia ... απλά δεν είναι τώρα της μόδας.