/* */ /**/

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΤΑΚ  (Αναγνώστηκε 3317 φορές)

DK

• Jr. Member
  • **
ΑΣΤΑΚ
« στις: Μαΐου 23, 2021, 21:09 »
Με ευκαιρία της ΑΜΚ της Αλφα φαίνεται και πως η ΑΣΤΑΚ (θυγατρική της) πλέον μπήκε στο ενδιαφέρον μερικών επενδυτών/παικτών αυξάνοντας τις συναλλαγές την παρασκευή. Έχουμε διαβάσει πολλές αναλύσεις κατά καιρούς για την εταιρεία και για το πόσο υποτιμημένη είναι, που μάλλον είναι η πιο υποτιμημένη στο ΧΑΑ αυτή την στιγμή. Το μεγάλο όμως ερώτημα και συνακολούθως το μεγάλο ρίσκο είναι σε πια τιμή θα μπορούσε να γίνει ενδεχόμενη έξοδος από το ΧΑΑ?

Το 2015 μια άλλη θυγατρική της Αλφα, η Ιονική Ξενοδοχειακή, είχε αποτίμηση στο ταμπλό στο 76 εκατ. ευρώ και λογιστική αξία 114,4 εκατ. ευρώ με καθαρά κέρδη στα 2.3 εκατ. ευρώ. Δηλαδή p/bv 0.66 και p/e = 33. Σας θυμίζουν κάτι αυτά τα νούμερα?

ΑΣΤΑΚ αποτίμηση 99.40 εκατ. ευρώ και λογιστκή αξία 146.85 εκατ. ευρώ με κέρδη στα 3.35 εκατ. ευρώ. Έχουμε δηλαδή p/bv = 0.67 και p/e = 30

Η Ιονική Ξενοδοχειακή βγήκε με δημόσια πρόταση από το ΧΑΑ το 2016 στα 132 εκατ. ευρώ δηλαδή με ένα premium 73%.

Με βάση διαφόρων μεθόδων αποτίμησης (συγκρίσιμων συναλλαγών ομοειδών Ευρωπαϊκών εταιρειών, DCF, τιμή στο ταμπλό), η εταιρεία αποτιμήθηκε σε ένα εύρος €5.61 - €7.99. Η δημόσια πρόταση έγινε στα 10.02 ευρώ.

Με την ίδια λογική η ΑΣΤΑΚ σε τι τιμή θα μπορούσε να βγει?

hippy

• Jr. Member
  • **
Απ: ΑΣΤΑΚ
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 23, 2021, 23:10 »
Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να βγει σε παρόμοια με την Ιονική Ξενοδοχειακή τιμή. Αν έχετε θέση στην εταιρεία κι εσείς και θέλετε μπορούμε να βρεθούμε στην ΓΣ την Πέμπτη 1 Ιουλίου 2021 στις 10:00.

:D  ;D  8)

Δενυπαρχειβελγιο

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 24, 2021, 11:22 »
Προσωπικα θα μουν χαρουμενος στα 10 ευρω, οχι ομως πολυ πιο κατω.
Βρε λες χιπυ να βαλεις να παω στην πρωτη μου ΓΣ και να ναι και στα ΑΣΤΑΚ?

DK

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 24, 2021, 12:31 »
Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να βγει σε παρόμοια με την Ιονική Ξενοδοχειακή τιμή. Αν έχετε θέση στην εταιρεία κι εσείς και θέλετε μπορούμε να βρεθούμε στην ΓΣ την Πέμπτη 1 Ιουλίου 2021 στις 10:00.

:D  ;D  8)

κ. Hippy έχω μεγαλούτσικη θέση στην εταιρεία. Την προηγούμενη φορά ήταν να πάω και η διοικηση συνεχώς άλλαζε την ημερομηνία. Μάλλον ήξεραν ότι τους την είχαμε στημένη ;D

Πάντως αν βγει από το ΧΑΑ με την ίδια λογική που έγινε με την Ιονική θα έπρεπε να ήταν στα 12 ευρώ.

DK

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 10, 2021, 22:55 »
https://www.astikaakinita.gr/nea-anakoinoseis/etairika-nea/anakinosi_6_2021/

Διορίσανε Υπεύθυνη Εξυπηρέτησης Μετόχων!! Λέτε να αρχίζει να αλλάζει κάτι?

Δενυπαρχειβελγιο

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 11, 2021, 16:20 »
Οχι

DK

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 28, 2021, 20:04 »
Παράθεση
-Στο τρέξιμο είναι καλοκαιριάτικα στην Alpha Bank καθώς δουλεύουν πάνω σε τρία διαφορετικά projects. Συγκεκριμένα, περιμένετε σύντομα εξελίξεις από την Alpha στον τομέα των ακινήτων, καθώς το σχετικό project που φέρει την επωνυμία Skyline είναι σε πλήρη ωριμότητα και ο όμιλος επανατοποθετείται στη συγκεκριμένη αγορά με την αξιοποίηση του χαρτοφυλακίου και των εταιρικών οχημάτων που διαθέτει.

ΑΣΤΑΚ?

Πηγή https://www.newmoney.gr/dark-room/se-alpha-bank-ke-eurobank-etimazonte-to-makria-apo-emas-kartel-tou-nekrotafiou-mitilinis-ke-to-chalet-tou-lemoni-pou-efagan-ta-chrei/

DK

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 30, 2021, 20:24 »
Τελικά ήταν η ΑΣΤΑΚ! Μεγάλες αλλαγές από ότι φαίνεται δρομολογούνται με την Αλφα να γίνεται μέτοχος μειοψηφίας και να περνάνε στην ΑΣΤΑK ακίνητα 500 εκατομμυρίων.

https://www.euro2day.gr/news/enterprises/article/2090601/strathgiko-ependyth-gia-ta-akinhta-anazhta-h-alpha.html

Δενυπαρχειβελγιο

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 04, 2021, 12:21 »
Και με αυτό το νέο ξύπνησε η μετοχή. Έχει κάποιος γνώμη για το σε τι τιμή μειώνουμε θέση?

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 04, 2021, 12:30 »
Και με αυτό το νέο ξύπνησε η μετοχή. Έχει κάποιος γνώμη για το σε τι τιμή μειώνουμε θέση?
Φίλε ...
1. δεν είμαι επαγγελματίας
2. δεν έχω ασχοληθεί στο παρελθόν με την μετοχή

... αλλά μία ματιά που της έριξα τεχνικά δείχνει να έχει ένα stop (προερχόμενο από το 2018) στα 9,22€ τα οποία ξεπέρασε και αν μείνει πάνω από αυτά για δύο μέρες τότε ο όγκος συναλλαγών μπορεί να καθορίσει τις κινήσεις σου ...

... αλλά, ακίνητα και Logistics, μαζί με την πληροφορική είναι οι μετοχές της μόδας ... και πρέπει να σκεφτείς πολλά για να κάνεις κίνηση ...
... το σημαντικότερο (και το λέω να το ακούσουν όλοι) είναι το γιατί αγόρασες την μετοχή ... την πιστεύεις ή για κάτι άλλο;;;;

ΥΓ: Δεν φέρω καμία ευθύνη ... η αποφάσεις είναι δικές σου.

DK

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 04, 2021, 13:04 »

10-14 ευρώ είναι η δίκαιη τιμή.

Δενυπαρχειβελγιο

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 04, 2021, 13:41 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
@τυφώνα:
Ευχαριστώ για την τεχνική ματιά. οταν λες ο ογκος συναλλαγων θα καθορισει εννοεις οτι μερες με ογκο θα ειναι ειναι ανοδικες?
Για να απαντησω την ερωτηση εχω τη μετοχή σε 2 "χαρτοφυλάκια" (αρα για 2 λογους). Το ένα είναι πιο παθητικό και προσπαθεί να κάνει track τις τιμές των ακινήτων στην Αθήνα. Από αυτό θα πουλούσα μόνο αν η μετοχή υπερβεί κατά πολύ το fair value της που δε διαφαίνεται ακομα. Το ενδιαφέρον είναι ότι την εχω και στο κύριο/value χαρτοφυλάκιο, στο οποίο την αγόρασα κατά τη διάρκεια του 1ου λοκνταουν όταν έκανε trade γύρω στα καθαρά μετρητά της και έπαιρνες τα ακίνητα δώρο. Αυτές είναι που εξετάζω αν πουλάμε τώρα ή κρατάμε και βλέπουμε.
@DK
Θα ηθελα να ξερω back of the envelope (που λεν και στο χωριο μου) πως το εβγαλες αυτο και γιατί θεωρείς ότι είναι πάνω απο τη λογιστική αξία.

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 04, 2021, 13:58 »
@τυφώνα: Ευχαριστώ για την τεχνική ματιά. οταν λες ο ογκος συναλλαγων θα καθορισει εννοεις οτι μερες με ογκο θα ειναι ειναι ανοδικες?
Για να απαντησω την ερωτηση ...
@ΑΣΤΑΚ: Αρ. Μετοχών = 14.000.000
Λοιπόν ...  ο όγκος συναλλαγών είναι ένα πολύ πολύπλοκο "χρηματιστηριακό εργαλείο" (θα το έλεγα) που σου δίνει βραχυπρόθεσμες πληροφορίες.
Η ΑΣΤΑΚ συνήθως κάνει από 0 έως 400 κομμάτια την ημέρα ... κι όταν έχει άνοδο με αυξημένο όγκο συναλλαγών, και ουσιαστικά απορροφούνται όλα τα κομμάτια της πώλησης σε ανώτερες τιμές ... τότε συνεπάγεται και άνοδος της μετοχής. Όταν δεις να σταματάει αυτό ... ή όταν δεις να τα "χώνουν" (αυξημένος όγκος συναλλαγών σε πτώση) τότε είναι η ώρα να φύγεις ... εάν προλάβεις ... και αυτό γιατί θέλει εμπειρία και να είσαι από πάνω από το ταμπλό.
Πάντως εάν παρατήρησες, παρά τον αρχικό ενθουσιασμό (9,40€) ... η μετοχή γύρισε κάτω από τα 9,22€ που σου είπα ... οπότε αυτό είναι και ένα μέτρο για σένα ... δηλαδή εάν τα διασπάσει δεύτερη φορά και με όγκο, τότε το πιθανότερο είναι να πάει προς τα 10+€ που λέει και ο DK.

Ως προς την ερώτηση ... δεν ήταν ερώτηση ... ποιο πολύ στο είπα για να σκεφτείς γιατί και με τι στόχο και σκοπό αγόρασες ... γιατί ... καμία φορά τα ξεχνάμε αυτά και κάνουμε λάθη ... όλοι μας.
π.χ. αγοράσαμε προχθές ΞΥΛΚ στα 0,18€ όχι γιατί είναι μετοχάρα, αλλά γιατί είδαμε αυξημένο όγκο συναλλαγών ... οπότε με ένα +50-60% που μας έδωσε σε δύο μέρες οι περισσότεροι από εμάς έφυγαν κατοχυρώνοντας τα κέρδη μας ... και αυτό γιατί ξέραμε ότι αγοράσαμε ένα σαπάκι ... εάν αγοράζαμε μία μετοχάρα δεν θα φεύγαμε ...απλά τα πράγματα.

Καλή τύχη φίλε!

DK

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 04, 2021, 15:35 »
Εγω δεν κοιτάω βραχυπρόθεσμα. Με την ανάλυση που εκανα παραπάνω είναι πολύ πιθανό να γίνει υποχρεωτική ΔΠ στα 12 ευρώ μέχρι αρχες 2022 (βαση της ανακοίνωσης). Η μετοχή επίσης έχει καλά αποτέλεσματα εξαμήνου μπροστα της με την λογιστική θέση να φθάνει τα 10 ευρώ. Για δεύτερο υπολογισμό δίκαιης τιμής αφαιρέστε μέτρητα και βάλτε ένα λογικο p/e.

Από την άλλη η μετοχή πλέον έχει φθάσει σε πολύ υψηλό ποσοστό του χαρτοφυλακίου μου (πάνω από 10%) οπότε σκέφτομαι να κάνω ένα μικρό rebalancing.

hippy

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 04, 2021, 15:38 »
Στο πρόσφατο παρελθόν ασχοληθήκαμε με δυο πολύ καλές μετοχές του κλάδου ΜΠΡΙΚ και ΙΝΤΕΡΚΟ. Παρατηρήσαμε πως και οι δυο διαπραγματευόντουσαν με έκπτωση από την NAV, περίπου 20% και 8% αντίστοιχα. Αυτό είναι που εμένα προσωπικά με κάνει να θεωρώ λογικό κάτι αντίστοιχο και για τα ΑΣΤΑΚουδάκια που σύμφωνα με τις λογιστικές καταστάσεις ΔΕΚ/20 έχουν εσωτερική αξία 9,83 ευρώ/μετοχή.

Προσπαθώ να αιτιολογήσω γιατί σήμερα έδωσα την μισή θέση στην καλή εταιρεία. Τα μισά στο άνοιγμα με εντολή market κι άλλα τόσα στημένα στο limit up. Αν και δεν έχω πολύ εμπιστοσύνη στην ενεργητικότητα της διοίκησης της ΑΛΦΑ κράτησα το υπόλοιπο 50% της θέσης πονηρά σκεπτόμενος (ως νεοέλλην) πως επειδή το χαρτί είναι καραμαζεμένο ίσως γίνει κάποιο "παιχνίδι".  Κρατώ τη ρευστότητα γι αυτά που θα΄ρθουν (κυρίως την orilina του κυρίου Μάριου Αποστολίνα).