/* */ /**/

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΤΑΚ  (Αναγνώστηκε 3318 φορές)

hippy

• Jr. Member
  • **
Απ: ΑΣΤΑΚ
« Απάντηση #15 στις: Αυγούστου 04, 2021, 15:53 »
Φίλε DK τούτη την περίοδο αισθάνομαι κάπως "ζεματισμένος" από την ΔΠ του Σαββίδη στον ΟΛΘ στα €26,50. Την περίμενα 3 ευρώ τουλάχιστον παραπάνω. Έχοντας κατά νου και την πρόσφατη αποτίμηση του ΠΡΕΖΤ αλλά και των ΣΕΛΟ, ΝΗΡ, ΠΕΡΣΕΑ (σε όλες είχα πάρει θέση) έχω καταλήξει πως η αντικειμενική τιμή που προτείνει ο εκτιμητής περιέργως (?) ισούται με αυτή που επιθυμεί το αφεντικό που τον πληρώνει.

Επειδή ωστόσο στην περίπτωση της ΑΣΤΑΚ το αφεντικό κατέχει την συντριπτική πλειοψηφία ίσως έχουμε επανάληψη της περίπτωσης Watsa-ΓΡΙΒΑΛΙΑ όπου υπήρξε ένα μικρό premium. Μακάρι να δικαιωθείτε (και να κερδίσει μαζί σας η υπόλοιπη θέση μου)

aladdin

• Hero Member
« Απάντηση #16 στις: Αυγούστου 04, 2021, 15:59 »
Προσοχή στο 9,50 και 9,90 (ήδη είναι στα κόκκινα), (εκτός αν μεγάλος αδερφος θέλει από τώρα πάνω από 10 )

Δενυπαρχειβελγιο

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #17 στις: Αυγούστου 05, 2021, 12:05 »
Έχοντας κατά νου και την πρόσφατη αποτίμηση του ΠΡΕΖΤ αλλά και των ΣΕΛΟ, ΝΗΡ, ΠΕΡΣΕΑ (σε όλες είχα πάρει θέση) έχω καταλήξει πως η αντικειμενική τιμή που προτείνει ο εκτιμητής περιέργως (?) ισούται με αυτή που επιθυμεί το αφεντικό που τον πληρώνει.
Συμφωνώ σε αυτό. Νομίζω ότι θα αρχίσω να απέχω όλο και περισσότερο από μετοχές που ο βασικός μέτοχος έχει >80%

DK

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #18 στις: Αυγούστου 06, 2021, 13:11 »
Έχοντας κατά νου και την πρόσφατη αποτίμηση του ΠΡΕΖΤ αλλά και των ΣΕΛΟ, ΝΗΡ, ΠΕΡΣΕΑ (σε όλες είχα πάρει θέση) έχω καταλήξει πως η αντικειμενική τιμή που προτείνει ο εκτιμητής περιέργως (?) ισούται με αυτή που επιθυμεί το αφεντικό που τον πληρώνει.
Συμφωνώ σε αυτό. Νομίζω ότι θα αρχίσω να απέχω όλο και περισσότερο από μετοχές που ο βασικός μέτοχος έχει >80%

Η διαφορά είναι ότι η Αλφα και ακολούθως η ΑΣΤΑΚ (μέσω το 93% της αλφα) είναι πολυμετοχική.

DK

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #19 στις: Αυγούστου 20, 2022, 11:36 »
Μέρισμα 3.52 ευρώ ανά μετοχή, 40% της τιμής κλεισίματος της κεφαλαιοποιησης! Αναμένεται επίσης πώληση όλων των ακινήτων και διανομή των κερδών πάλι στους μετόχους οπότε πάλι ένα 3 ευρώ ανά μετοχή επιστροφή, σύνολο. 6.50 ευρώ. Η εταιρεία πέρνει και όλο το χαρτοφυλάκιο της αλφα προς διαχείρηση. Όπως φαίνεται πάμε προς τα 12 ευρώ ανά μετοχή.

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #20 στις: Αυγούστου 20, 2022, 18:58 »
Κορυφαία επιλογή για όποιον έχει μπει κάτω από τα 8€ ... ή και χαμηλότερα!

AIAS12

• Hero Member
« Απάντηση #21 στις: Αυγούστου 21, 2022, 18:14 »
Διαβάζοντας λίγο στο φόρουμ του Κάπιταλ για ΑΣΤΑΚ καταλαμβαινω γιατί υπάρχει τόσος κόσμος στο Κάπιταλ που χάνει λεφτά
+## στις επιλογές μας πλέον θα πρέπει να έχουμε υπόψη και το κόστος ενέργειας
###
Βάλατε κιουρτο (2) και πιάσαμε ψαράκια μάλιστα στο ένα είχε μισό φαγομενα ψαράκια και ένα χταπόδι εάν εισαι κολοφαρδος  ;D ;D ο αδελφός πιάνει αχιβάδες  για το βράδυ μόνο εγώ είναι άσχετος . Πιάσαμε ένα μαγιάτικο αλλά πολύ μικρό και το αφήσαμε

ΝτΑρτανιαν

• Hero Member
« Απάντηση #22 στις: Αυγούστου 21, 2022, 18:35 »
Αιαντα και εγω χτες επιασα 2 κιλα μουρμουρες μπαμπατσικες για ψησιμο με 20e το κιλο δολωμα ;D ;D ;D ;D ;D ;D

AIAS12

• Hero Member
« Απάντηση #23 στις: Αυγούστου 21, 2022, 19:23 »
Ωραιωσ  ;D θα είμαι ωραίες στον φούρνο με χοντρό αλάτι και να τισ κλείσει με λαδόκολλα  αλλά καλύτερα κάρβουνο πολύ καλύτερες και από κρέας

Nernia

• Sr. Member
« Απάντηση #24 στις: Αυγούστου 21, 2022, 19:49 »
Βλέπω ένα κύριο όμως που δεν συμμεριζεται την αισιοδοξία και λέει ότι μετα το μοίρασμα του χρήματος και με τα μηδαμινά κέρδη βλέπει έξοδο με πολλή χαμηλή τιμή. Τι λέτε;

AIAS12

• Hero Member
« Απάντηση #25 στις: Αυγούστου 21, 2022, 23:01 »
Δεν θέλω να ασχοληθώ με ατόμα που γράφουν στο Κάπιταλ αν και γράφω και εγώ μόνο για παγκρήτια . Απλά να θυμισω έναν τύπο που έγραφε στο κεκρωψ και μετά εξαφανίστηκε και ακόμα έναν που γράφει για περφ και νομίζει πωσ το πέτυχε αυτά που έλεγε και εμφανίζεται κατά διαστήματα ....συν στο Κάπιταλ γράφουν πολλοί με 2 ονόματα  η δεν έχουν μετοχές και απλά είναι αντίλογος
ΑΣΤΑΚ οποιος μπει για γρήγορα κέρδη μάλλον θα φάει το κεφάλι του είναι καθαρά για μακροεπενδυτεσ εγώ την έχω κοντά στα 5 χρόνια στο περίπου ,,μερισμα θα δώσει 2 φορεσ επισησ εάν κάποιος την έχει αγορα πχ 5 ευρώ και την δώσει κοντά στα 10,5 -11 € ειναι μια χαρά η μπορεί να περιμένει τα δύο μερίσματα  και το στορυ ο καθένας κάνει ότι νομίζει τώρα εάν κάποιος μπει σε αυτές τις τιμές δεν έχω άποψη γιατί εγώ δεν θα εμπενα  πχ δες κρέκα
Επισησ τέτοιες μετοχες δεν περνει οι μαρίδα  μόνο πολύ λίγες εξαιρέσεις μετρημένη στα δάκτυλα των δύο χεριών
@@@
Επισησ αν και το έχω ξσνα γράψει η άλφα τραπεζα αναγκαστηκε να προβεί σε αυτήν την κίνηση
&& Πιστεύω να θυμάσαι τη έλεγαν στην ΑΜΚ τησ Πειραιώς για τη πόσα μίλαγαν

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #26 στις: Αυγούστου 22, 2022, 09:24 »
Παράθεση
Χαμαιλέων:
ΑΣΤΑΚ: Ποια λοιπόν εικόνα θα προκύψει για την Alpha Αστικά Ακίνητα μετά το δρομολογούμενο μετασχηματισμό της; Πρώτον, από τη συμφωνημένη εκποίηση των εγχώριων ακινήτων της στη μητρική Alpha Bank θα εισπράξει 43 εκατ. ευρώ. Άλλα 19,6 εκατ. ευρώ αναμένεται να καρπωθεί από την πώληση του ακινήτου της θυγατρικής της στη Βουλγαρία. Άθροισμα 62,6 εκατ. ευρώ.
# Από αυτά θα πρέπει να αφαιρεθεί 1,8 εκατ. ευρώ που ήδη καταβλήθηκε για την απόκτηση της Alpha Διαχείρισης Ακινήτων από τη μητρική τράπεζα.
# Τα κάτι παραπάνω από 60 εκατ. ευρώ που απομένουν (62,6 μειον 1,8) θα πρέπει να προστεθούν στο προϋπάρχον θετικό καθαρό ταμείο των 79,8 εκατ. ευρώ (στοιχεία 31/12/2021), φτάνοντας περίπου στα 140 εκατ. ευρώ, όταν η τρέχουσα αποτίμηση της εισηγμένης είναι σαφώς χαμηλότερη, χωρίς καν να συνεκτιμάται η αξία της δραστηριότητας της εκτίμησης και διαχείρισης ακινήτων που θα παραμείνει στην εταιρεία (το 2021 σημείωσε καθαρή κερδοφορία 775 χιλ. ευρώ).
# Μια άλλη ανάγνωση των πραγμάτων θα μπορούσε να είναι η παρακάτω: Μετά τη δρομολογούμενη διανομή του μερίσματος-μαμούθ των 47,88 εκατ. ευρώ, η εισηγμένη θα έχει τρέχουσα χρηματιστηριακή αξία (με βάση τα σημερινά δεδομένα) γύρω στα 78 εκατ. ευρώ (126 εκατ. σήμερα μείον το μέρισμα των 47,88 εκατ.) και έναντι αυτής η Alpha Αστικά Ακίνητα θα διαθέτει θετικό καθαρό ταμείο γύρω στα 90 εκατ. ευρώ και επιπλέον μια επιχειρηματική δραστηριότητα στο χώρο της αξιολόγησης-διαχείρισης ακινήτων που πέρυσι σημείωσε pro forma καθαρά κέρδη 775 χιλ. ευρώ και θα μπορούσε να έχει θετικές προοπτικές περαιτέρω ανάπτυξης.
# Εμπόδιο παραμένει το χαμηλό free float της μετοχής. Εκτός και αν ο βασικός μέτοχος (Alpha Bank) επιλέξει να αλλάξει τακτική και να μειώσει μελλοντικά το ποσοστό του στην εισηγμένη.
... αυτά τα ψωνίζεις νωρίς ... δηλαδή κοντά στα 7€ τον Μάιο του 2021 που μας το είπε ο αγαπητός DK (ευχαριστούμε φίλε)...
... και τώρα σκέφτεσαι εάν θα μείνεις στο τραίνο ή θα πηδήξεις λίγο πριν την αποκοπή. 

AIAS12

• Hero Member
« Απάντηση #27 στις: Αυγούστου 23, 2022, 14:18 »
ΕΠΙΑΣΕ Η ΑΣΤΑΚ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΣΤΟΧΟΥ ΜΕ ΚΕΡΔΟΣ 100% ΕΙΠΑ ΑΣ ΦΥΓΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟΦΑΓΑΣ  ;D ;D ;D ;D ;D
ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ 1 ΕΥΡΩ ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΕ ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΣΑΛΟΔΟΞΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΦΥΣΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΡΥΩΝΕΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ

Δενυπαρχειβελγιο

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #28 στις: Αυγούστου 23, 2022, 16:55 »
Εξω κι εγώ στο σημερινό +10% 10.80

DK

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #29 στις: Αυγούστου 23, 2022, 21:04 »
Δεν έχω πουλήσει τίποτα. Στα 12 ευρώ και βλέπουμε.