/* */ /**/

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΤΑΚ  (Αναγνώστηκε 136 φορές)

DK

• Newbie
  • *
ΑΣΤΑΚ
« στις: Μαΐου 23, 2021, 21:09 »
Με ευκαιρία της ΑΜΚ της Αλφα φαίνεται και πως η ΑΣΤΑΚ (θυγατρική της) πλέον μπήκε στο ενδιαφέρον μερικών επενδυτών/παικτών αυξάνοντας τις συναλλαγές την παρασκευή. Έχουμε διαβάσει πολλές αναλύσεις κατά καιρούς για την εταιρεία και για το πόσο υποτιμημένη είναι, που μάλλον είναι η πιο υποτιμημένη στο ΧΑΑ αυτή την στιγμή. Το μεγάλο όμως ερώτημα και συνακολούθως το μεγάλο ρίσκο είναι σε πια τιμή θα μπορούσε να γίνει ενδεχόμενη έξοδος από το ΧΑΑ?

Το 2015 μια άλλη θυγατρική της Αλφα, η Ιονική Ξενοδοχειακή, είχε αποτίμηση στο ταμπλό στο 76 εκατ. ευρώ και λογιστική αξία 114,4 εκατ. ευρώ με καθαρά κέρδη στα 2.3 εκατ. ευρώ. Δηλαδή p/bv 0.66 και p/e = 33. Σας θυμίζουν κάτι αυτά τα νούμερα?

ΑΣΤΑΚ αποτίμηση 99.40 εκατ. ευρώ και λογιστκή αξία 146.85 εκατ. ευρώ με κέρδη στα 3.35 εκατ. ευρώ. Έχουμε δηλαδή p/bv = 0.67 και p/e = 30

Η Ιονική Ξενοδοχειακή βγήκε με δημόσια πρόταση από το ΧΑΑ το 2016 στα 132 εκατ. ευρώ δηλαδή με ένα premium 73%.

Με βάση διαφόρων μεθόδων αποτίμησης (συγκρίσιμων συναλλαγών ομοειδών Ευρωπαϊκών εταιρειών, DCF, τιμή στο ταμπλό), η εταιρεία αποτιμήθηκε σε ένα εύρος €5.61 - €7.99. Η δημόσια πρόταση έγινε στα 10.02 ευρώ.

Με την ίδια λογική η ΑΣΤΑΚ σε τι τιμή θα μπορούσε να βγει?

hippy

• Newbie
  • *
Απ: ΑΣΤΑΚ
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 23, 2021, 23:10 »
Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να βγει σε παρόμοια με την Ιονική Ξενοδοχειακή τιμή. Αν έχετε θέση στην εταιρεία κι εσείς και θέλετε μπορούμε να βρεθούμε στην ΓΣ την Πέμπτη 1 Ιουλίου 2021 στις 10:00.

:D  ;D  8)

Δενυπαρχειβελγιο

• Newbie
  • *
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 24, 2021, 11:22 »
Προσωπικα θα μουν χαρουμενος στα 10 ευρω, οχι ομως πολυ πιο κατω.
Βρε λες χιπυ να βαλεις να παω στην πρωτη μου ΓΣ και να ναι και στα ΑΣΤΑΚ?

DK

• Newbie
  • *
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 24, 2021, 12:31 »
Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να βγει σε παρόμοια με την Ιονική Ξενοδοχειακή τιμή. Αν έχετε θέση στην εταιρεία κι εσείς και θέλετε μπορούμε να βρεθούμε στην ΓΣ την Πέμπτη 1 Ιουλίου 2021 στις 10:00.

:D  ;D  8)

κ. Hippy έχω μεγαλούτσικη θέση στην εταιρεία. Την προηγούμενη φορά ήταν να πάω και η διοικηση συνεχώς άλλαζε την ημερομηνία. Μάλλον ήξεραν ότι τους την είχαμε στημένη ;D

Πάντως αν βγει από το ΧΑΑ με την ίδια λογική που έγινε με την Ιονική θα έπρεπε να ήταν στα 12 ευρώ.

DK

• Newbie
  • *
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 10, 2021, 22:55 »
https://www.astikaakinita.gr/nea-anakoinoseis/etairika-nea/anakinosi_6_2021/

Διορίσανε Υπεύθυνη Εξυπηρέτησης Μετόχων!! Λέτε να αρχίζει να αλλάζει κάτι?

Δενυπαρχειβελγιο

• Newbie
  • *
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 11, 2021, 16:20 »
Οχι