/* */ /**/

Αποστολέας Θέμα: Πάνω ή Κάτω ο ΓΔ;  (Αναγνώστηκε 9262 φορές)

Nexus-9

• Jr. Member
  • **
Απ: Πάνω ή Κάτω ο ΓΔ;
« Απάντηση #120 στις: Ιουνίου 29, 2021, 11:32 »
Τις χάσαμε τις 900 αλλά με πενιχρούς όγκους. Από αυτά που παρακολουθώ εγώ:

ΕΛΧΑ 44k
ΑΡΑΙΓ 6.5k
ΟΠΑΠ 24.6k
ΜΥΤΙΛ 11.8k

sofoklis2

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #121 στις: Ιουνίου 29, 2021, 11:35 »
Εγω παντος εδωσα εντολή αγοράς 6.500 ελχα 2.06 και εδω και 10 λεπτά δεν υπάρχουν κομμάτια για πωληση

Nexus-9

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #122 στις: Ιουνίου 29, 2021, 12:03 »
Από την άλλη ... ακόμα και τώρα στο -0,50% η αγορά και οι μετοχές που σας λέω αρνούνται να πέσουν ... παρατηρήστε το κι εσείς.
Σήμερα καλούνται να δείξουν τη δύναμή τους ή την αδυναμία που κρύβουν ...
... η αγορά θα δώσει την απάντηση.

Είναι η δεύτερη μέρα που είμαι κόκκινος σχεδόν παντού αλλά δεν δίνω τίποτα.  8) Έχω όμως παγώσει τις αγορές μέχρι να ξεκαθαριστεί η κατάσταση. Θα έλεγα ότι όλη την εβδομάδα έτσι θα πάμε αν δεν έχουμε κάποιο θετικό νέο να μασήσουμε...

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #123 στις: Ιουνίου 29, 2021, 12:21 »
Είναι η δεύτερη μέρα που είμαι κόκκινος σχεδόν παντού αλλά δεν δίνω τίποτα.  8) Έχω όμως παγώσει τις αγορές μέχρι να ξεκαθαριστεί η κατάσταση. Θα έλεγα ότι όλη την εβδομάδα έτσι θα πάμε αν δεν έχουμε κάποιο θετικό νέο να μασήσουμε...
Είδες!!!??? Από την άλλη κανείς δεν ξέρει πως θα αντιδράσει σε περίπτωση πανικού, που εύχομαι να μην γίνει.
Όσο για την βδομάδα, μέχρι την Παρασκευή εάν πάμε έτσι, οι ταλαντωτές θα δώσουν σήμα αγορών.

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #124 στις: Ιουνίου 29, 2021, 12:50 »
Από την άλλη κανείς δεν ξέρει πως θα αντιδράσει σε περίπτωση πανικού, που εύχομαι να μην γίνει.
Δυστυχώς άρχισε ο πανικός!!!!

Καμιά φορά γελάω με κάποιους "αναλυτές" που μας συγκρίνουν με την Ευρώπη και την Αμερική ... εδώ η Ευρώπη είναι πάνω σήμερα, η Αμερική κάνει συνέχεια νέα υψηλά και εμείς λέμε "εάν πέσει η Αμερική θα πέσουμε και εμείς" ... από που θα πέσουμε!!!??? από το σκαμπό 🤪 😂 😂 😂 😂

Τέλος πάντων ... τα μάτια σας στις 892μ ... εάν πάει.

Αετος21

• Sr. Member
« Απάντηση #125 στις: Ιουνίου 29, 2021, 13:01 »
 ;D ;D ;D ;D ;D
Εγω παντως Τυφωνα εφαγα μια σαβουρτα απο την ξαπλωστρα και δεν εφταιγε ουτε ο Αμερικανος ουτε ο Γερμανος ουτε ο Γιδης, η υπερκαταναλωση της greygoose μαλλον εφταιγε 8) 8) 8) 8)

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #126 στις: Ιουνίου 29, 2021, 13:39 »
;D ;D ;D ;D ;D
Εγω παντως Τυφωνα εφαγα μια σαβουρτα απο την ξαπλωστρα ... η υπερκαταναλωση της greygoose μαλλον εφταιγε 8) 8) 8) 8)
Βάλε σταγόνες γρεναδίνης μέσα, 1/10 Grand Marnier το κίτρινο και συμπλήρωσε πορτοκάλι  ;) 8)
... και μόλις φτάσουμε 892 θα σηκωθείς  :D ;D

Nexus-9

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #127 στις: Ιουνίου 29, 2021, 16:16 »
;D ;D ;D ;D ;D
Εγω παντως Τυφωνα εφαγα μια σαβουρτα απο την ξαπλωστρα ... η υπερκαταναλωση της greygoose μαλλον εφταιγε 8) 8) 8) 8)
Βάλε σταγόνες γρεναδίνης μέσα, 1/10 Grand Marnier το κίτρινο και συμπλήρωσε πορτοκάλι  ;) 8)
... και μόλις φτάσουμε 892 θα σηκωθείς  :D ;D

Ήρθε η ωρα των 892 για να δούμε θα σηκωθεί ο Αετός     8) :D

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #128 στις: Ιουνίου 29, 2021, 16:54 »
Ήρθε η ωρα των 892 για να δούμε θα σηκωθεί ο Αετός     8) :D
θα δούμε πόσο θα του χρεώσουν την Βότκα στις δημοπρασίες  ;)  ;D 8)

ΥΓ: Η Ευρώπη και η Αμερική γιορτάζει γενέθλια κι εμείς ξεγενέθλια 🤪 😥 😥 😥
Είμαστε ο καθρέπτης του DAX ... +1.20 αυτός ... -1,20 εμείς  :P 8)

Αετος21

• Sr. Member
« Απάντηση #129 στις: Ιουνίου 29, 2021, 20:45 »
Αγαπητε Τυφωνα , αυτες οι σταγονες γριναδινης ολα τα λεφτα , κοιμηθηκα σαν πουλακι. Πορφυρες, στο ιδιο μηκος κυματος με το ταμπλο σημερα. Απλα με λυπει το γεγονος, οτι κανενας αγαπητος φιλος , δεν εξεφρασε αποψη για το μοναδικο τραπεζικο ιδρυμα της χωρας που λεγεται NBG. Για τα υπολοιπα δεν μπορω να σχολιασω , καθως μολις ξυπνησα, και με πολυ καλη διαθεση σε αντιθεση με το ΚΚΕ του ταμπλο σημερα ( αναφερομαι στο χρωμα και οχι με πολιτικη διασταση ) :o :o

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #130 στις: Ιουνίου 30, 2021, 08:42 »
Πιάσαμε την κόκκινη γραμμή!
Η κόκκινη γραμμή λέει 893 και έχει χαραχθεί από τις 16 Ιουνίου

Με τέτοιο τζίρο η αγορά ήταν αναπόφευκτο να μην διορθώσει μέχρι την μεγάλη βάση (γι' αυτό και το κόκκινο χρώμα) η οποία προέρχεται από τον Οκτώβρη του 2020. Οι αγοραστές "δείχνουν" μία απαξίωση για το ΧΑΑ το οποίο πήγε κόντρα στις διεθνή χρηματαγορές.
Σήμερα θα τεστάρει η αγορά τις αντοχές της καθώς η βάση είναι σοβαρή και κυμαίνεται μεταξύ 888 και 893μ και το κλείσιμο πρέπει να είναι οπωσδήποτε πάνω από τις 893μ.
Η αντίσταση προς τα πάνω τώρα έχει κατέβει στις 904μ.
Οι ημέρες μέχρι την Παρασκευή είναι πολύ καθοριστικές για την βραχυπρόθεσμη πορεία του ΓΔ.

Η προσωπική μου γνώμη, η οποία πηγάζει από τις γενικές προοπτικές της αγοράς, αλλά και από την παρατήρηση της συμπεριφοράς των πωλητών αυτές τις μέρες του χαμηλού τζίρου, είναι ότι η αγορά θα αντιδράσει ανοδικά. Να μην ξεχνάμε ότι στις 16 Ιουλίου περιμένουμε και την αξιολόγηση από την Fitch.
Αλλά μη με πιστεύεται κιόλας.

Μπλε = 904μ - Η πρώτη καλή αντίσταση.
Κόκκινη = 893μ - Μεγάλη αντίσταση που εάν διασπαστεί ενεργοποιούμε το Sell stop order.
Μωβ = 883μ - Μεσοπρόθεσμη αντίσταση που εάν διασπαστεί πάμε για τον μεσο-μακροχρόνιο πάτο.
Κίτρινη = 864μ - Ότι πιο χειρότερο μπορούμε να δούμε στο βραχυχρόνιο ανοδικό κανάλι που τελειώνει κοντά στις 948μ.

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #131 στις: Ιουλίου 01, 2021, 10:21 »
Χάσαμε την κόκκινη γραμμή!
... η οποία ως σοβαρή βάση πρέπει να επανέλθει σήμερα επειγόντως.
Εάν μείνουμε για δεύτερη μέρα κάτω από το 893 τότε ενεργοποιούνται περαιτέρω οι ορέξεις των πωλητών και ευελπιστούμε η μωβ γραμμή των 883μ να ανακόψει το πτωτικό κύμα. Αυτό θα φανεί σήμερα, δίνοντάς μας τη δυνατότητα να "υπολογίσουμε" εάν πάμε για 864-867μ ή όχι.
Πάντως ο τζίρος είναι απογοητευτικός και βοηθητικός για τους short.
Το μοναδικό φωτεινό σημείο αυτή τη στιγμή η "άρνηση" κάποιων μετοχών να πάνε χαμηλότερα.

Η συνέχεια επί του ταμπλό.

Αγιαννης

• Hero Member
« Απάντηση #132 στις: Ιουλίου 01, 2021, 11:50 »
Η ΕΛλαδα μας αλλάζει επιπεδο και Μακαρι να την χαρούμε οπως της αξίζει πραγματικα .Αφιερωμενο στους Βορειοελλαδίτης φιλους του φορουμ

https://emea.gr/insights/joker-emea/633973/to-cholygount-erchetai-stin-ellada-gia-ependysi-mamouth/

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #133 στις: Ιουλίου 02, 2021, 09:28 »
Καθίσαμε στο σκαλί ...
... να ξεκουραστούμε ... και να αποφασίσουμε εάν θα πάμε επάνω ή κάτω ... ανάλογα τις δυνάμεις μας.
Οι βάσεις ήταν η 893 και 883 και στη μέση υπήρχε το σκαλοπάτι των 888μ που κάτσαμε ... τώρα το 893 πάει να γίνει αντίσταση, εάν δεν το σπάσουμε σήμερα.

Κάθομαι στο σκαλί λοιπόν και σκέφτομαι ... πρέπει να πουλήσω τώρα;;; ... ή να κάνω διακράτηση;;; ... να αγοράσω τώρα με το ρευστό που έχω ... ή να περιμένω συνέχεια της πτώσης;;; Ποια είναι τα δεδομένα μου;;; Υπάρχουν δεδομένα;;; Για να σκεφτώ:
1. Το πάρτι που έχει αρχίσει στην τεχνολογία-πληροφορική θα συνεχιστεί και τα επόμενα χρόνια με νέους καλεσμένους και πιθανά deals.
2. Η ΑΠΕ είναι λίγο παραπάνω από της μόδας με ότι έχει μέσα την λέξη green ... και είναι τεκτονικές οι αλλαγές στο χώρο της ενέργειας.
3. Όποιος έχει ταξιδεύσει τα τελευταία χρόνια στην Ευρώπη μπορεί να δει πόσο πίσω είμαστε στην ηλεκτροκίνηση και την ανάπτυξη που μας περιμένει στον τομέα.
4. Τα μεγάλα έργα των κατασκευαστικών τώρα αρχίζουν ... και μαζί με αυτές θα αναπτυχθεί και η μεταλλουργία πάσης φύσης και μην ξεχνάμε τα καλώδια και τις σωλήνες.
5. Τα πουλάκια τιτιβίζουν κάτι για αναβάθμιση της Ελλάδας από την Fitch στα μέσα Ιουλίου ... δεν βλέπω να κάνουμε διακοπές.
6. Έρχονται τα πρώτα χρήματα από το ταμείο ανάκαμψης.
... αλλά ... 
... δυστυχώς δεν είναι στο χέρι μου ... και αν θέλουν να μου πάρουν τα χαρτιά σε καλύτερες τιμές θα το καταφέρουν, αφού το ξέρω ... άλλοι ελέγχουν την αγορά!!!

... θα τεστάρει η αγορά τις αντοχές της καθώς η βάση είναι σοβαρή και κυμαίνεται μεταξύ 888 και 893μ ...

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #134 στις: Ιουλίου 02, 2021, 11:01 »
Ώρα 11:00΄: Πόλεμος αυτή τη στιγμή μεταξύ 888 και 893 ... εάν το παρατηρήσατε!!! Χαμός 📈

... ο τζίρος όμως πάλι για τσίχλες!!!