/* */ /**/

Αποστολέας Θέμα: Πάνω ή Κάτω ο ΓΔ;  (Αναγνώστηκε 9258 φορές)

Nexus-9

• Jr. Member
  • **
Απ: Πάνω ή Κάτω ο ΓΔ;
« Απάντηση #135 στις: Ιουλίου 02, 2021, 11:29 »
Ξανά πριν λίγο το ίδιο... για να δούμε θα έχουμε τρίτη και φαρμακερή;

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #136 στις: Ιουλίου 02, 2021, 11:34 »
Ξανά πριν λίγο το ίδιο... για να δούμε θα έχουμε τρίτη και φαρμακερή;
Με τέτοιο τζίρο δεν το ξεπερνάει ... εάν δούμε αύξηση των αγοραστών μόνο τότε.
Από την άλλη είναι να μην χαθούν οι 888 ή καλύτερα οι 883 μονάδες.

Στα θετικά ότι η δεύτερη κορυφή ήταν πιο πάνω από την πρώτη ... και ότι ακόμα δεν χάσαμε το 888,64 (σε βλέπω Αετέ, μη γελάς με τα δεκαδικά μου).

Ώρα 13:51΄ = Έχασε το 888,64 και πάει για 883 εάν δεν κρατήσει το 888

GIANNHS.PTOL

• Newbie
  • *
« Απάντηση #137 στις: Ιουλίου 02, 2021, 15:16 »
επαναγορά σταδιακή cener έβαλα 600 τεμ στο 2,4 για να δούμε αν τα πάρω

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #138 στις: Ιουλίου 02, 2021, 15:59 »
Παιδιά πάλι θα βγω με κόκκινο και θα πω ότι περιμένω έναν πράσινο χρηματιστηριακά Ιούλιο ... ανάποδα δηλαδή απ' ότι φαίνεται, διαλαλείται και προοιωνίζεται. Εάν θέλετε τεκμηρίωση, εκτός τος ένστικτό μου, είναι ότι γίνεται το ανάποδο απ' ότι φαίνεται. Όλοι περίμεναν έναν πτωτικό Μάιο .... μετά περίμεναν ένα ανοδικό Ιούνιο ... και τώρα όλοι έχουν απογοητευθεί και μιλάνε για Σεπτέμβριο και βάλε  ....
... αμ δε!!!

ΥΓ: Τουλάχιστον έχω το θάρρος να το πω κατά τη διάρκεια μίας πτωτικής συνεδρίασης 😜 🤪

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #139 στις: Ιουλίου 05, 2021, 10:21 »
Παράθεση
Περιμένοντας τον χρησμό του οίκου FITCH
  Τον Γιάννη Στουρνάρα φάνηκε να τον απασχολεί ιδιαίτερα, η επικείμενη -στις 16 Ιουλίου- νέα αξιολόγηση της Ελληνικής Οικονομίας από τον Οίκο Πιστοληπτικής Αξιολόγησης FITCH.
   Κεντρικός στόχος της Τράπεζας της Ελλάδος είναι να αποκτήσει η χώρα «investable grade», να χαρακτηριστεί επενδύσιμη οικονομία δηλαδή, το αργότερο μέχρι το πρώτο τρίμηνο του 2023.
   Από την άλλη πλευρά, οποιαδήποτε επίσπευση αυτής της διαδικασίας είναι σαφώς καλοδεχούμενη και κυρίως αναγκαία.
   Ο Γιάννης Στουρνάρας παρατηρεί τις εσωτερικές διεργασίες στην Φρανκφούρτη καθώς υπάρχουν φωνές και πιέσεις για αλλαγή στο περιβάλλον των επιτοκίων και στο tapering της ΕΚΤ, δηλαδή για την απόσυρση σιγά σιγά της στήριξης του προγράμματος PEPP (Pandemic Emergency Purchase Programme)…
   Η Ελλάδα έχει κάθε λόγο να βιάζεται.
Ο οίκος Moody’s βαθμολογεί την Ελλάδα σε Ba3, δηλαδή δύο κλίμακες χαμηλότερα από την επενδυτική βαθμίδα (investment grade).
Ο αμερικανικός οίκος Standard & Poor’s βαθμολογεί την Ελλάδα με ΒΒ- και ο Fitch με ΒΒ.
   Αυτή λοιπόν η αξιολόγηση της FITCH, αργά το βράδυ της Παρασκευής 19 Ιουλίου, (ακόμη έστω κι ένα θετικό outlook) θα μπορούσε να επιταχύνει τις εξελίξεις….

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #140 στις: Ιουλίου 05, 2021, 10:41 »
Το νου μας στις 883 μονάδες!!! ... μωβ γραμμή

Ώρα 11:10΄- 878μ: Στις 876μ έχει ένα σκαλοπάτι και η καλή βάση είναι στις 864-867 μονάδες. Ο τζίρος είναι πολύ χαμηλός για πτώση (άρνηση πωλητών προς το παρόν), οπότε δεν αποκλείουμε και το γύρισμα στις 883μ σήμερα.

Ώρα 16:35΄- 876μ: Μένουν 25' για να δούμε εάν θα κάτσουμε στο σκαλί.

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #141 στις: Ιουλίου 06, 2021, 10:50 »
Το παρακάτω το έγραψα σήμερα σε άλλο site μετά από συζήτηση με άλλους επενδυτές:

Παράθεση
Κοιτάξτε παιδιά .  . . απλά την γνώμη μου λέω ... δεν είναι ούτε καν άποψη αφού δεν είμαι επαγγελματίας της αγοράς και το ξέρετε οι περισσότεροι ... το έχω ξεκαθαρίσει αυτό.

Οπότε ... εάν η αγορά μεσο-μακροπρόθεσμα ήταν για κάτω, η εμπειρία μου λέει ότι ο τζίρος στις πτωτικές κινήσεις θα ήταν μεγάλος και θα χαρακτηριζόταν από πανικό ... όπου φύγει φύγει ... δεν μπορώ να το πω αλλιώς. Εδώ βλέπουμε ότι ενώ ταλαιπωρείται έναν μήνα σχεδόν η αγορά, οι αποτιμήσεις στις μετοχές δεν είναι τραγικές ... χάνουν ναι, και είναι λογικό ... αλλά μέχρι εκεί.
Το φαινόμενο είναι παρόμοιο με του Γενάρη-Φλεβάρη, εάν θυμάστε εκεί στις 740μ όπου για μία μέρα πήγε ενδοσυνεδριακά στις 723μ, μετά αντέδρασε αλλά όχι καθαρά και "έφαγε" τα χαρτιά από πολλούς επενδυτές. Και τότε σας είχα προειδοποιήσει για το φαινόμενο "άρνησης πωλητών".

Τώρα ... την άλλη βδομάδα έχουμε την Fitch ... η ΕΤΕ (δεικτοβαρής μετοχή) έχασε την βάση της (2,42) και πρέπει να την ανακτήσει ... Η ΑΛΦΑ εάν δεν γίνει κανένα κόλπο με "ρεβέρ" είναι στην "βάση μπετόν" ... δηλαδή τι υπάρχει με λιγότερο ρίσκο από το να αγοράσεις εκεί που έκανε την ΑΜΚ η τράπεζα (προσοχή ... μιλάω μόνο στην περίπτωση που ανακοινωθεί στο 1€ η αύξηση και ΔΕΝ γίνει ρεβέρ) ... στην ίδια κατηγορία είναι και η ΕΛΧΑ και ο ΤΖΚΑ, δηλαδή χωρίς ρίσκο . . .  ο ΤΙΤΑΝΑΣ έχει προοπτικές με φούντες ... τα πετρέλαια, οι κατασκευαστικές, η τεχνολογία, η ΑΠΕ ... αφήστε τα παιδιά ... ΣΤΑΜΑΤΑΩ ...

@ΤΑ: Στο 876 έχει σκαλοπάτι το οποίο εάν το χάσουμε πάμε για 864-867μ. Εάν χαθούν οι 860 μονάδες τότε θα σταματήσουμε στις 854 και από εκεί θα δούμε τις 948 ... έτσι απλά τα βλέπω.

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #142 στις: Ιουλίου 07, 2021, 13:17 »
Σήμερα δεν πρέπει να χάσουμε το σκαλοπάτι των 876 μονάδων ....
... τώρα εάν καταφέρουμε και κλείσουμε πάνω από τις 883 μονάδες, θα είναι ένα πολύ σημαντικό βήμα. Φυσικά εάν συνοδευόταν η σημερινή άνοδος και με τον ανάλογο τζίρο τότε θα μιλάγαμε αλλιώς.
Ακόμα παρακολουθούμε να δούμε εάν είναι φυσική αντίδραση αυτή η άνοδος της προηγούμενης παρατεταμένης διόρθωσης ή αν αρχίζει ένα δυνατό ανοδικό κανάλι.
Η βιαιότητα και ο τζίρος στην άνοδο θα μας προϊδεάσει για κάτι τέτοιο ... πράγμα που μέχρι τώρα δεν γίνεται.
Αναμένουμε . . .

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #143 στις: Ιουλίου 10, 2021, 12:42 »
Παιδιά μην ανησυχείτε για μένα ... είμαι βουνό και τρώω μέρος από τα κέρδη 8)
Με Baladin την βγάζω ο κακομοίρης  ;D
Σήμερα κατέβηκα και λίγο στο λιμάνι.
Όσο λείπω βλέπω έγινε χαμός!!!

Αετος21

• Sr. Member
« Απάντηση #144 στις: Ιουλίου 10, 2021, 17:35 »
Τυφωνα να περνας καλα, και να επανερθεις ξεκουραστος  με τις παντα αρτιες αναλυσεις σου. Θα μπαινω μονο στο τελος καθε μηνα για updated του στοιχηματος μας....οχι για να μην νομιζεις οτι υπεκφευγω...τωρα ποιος θα πει τα καλαντα σε ποιον παραμονη πρωτοχρονιας , εχουμε πολυ καιρο ακομη ;D ;D ;D

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #145 στις: Ιουλίου 10, 2021, 21:21 »
Στο λιμάνι έφαγα καταπληκτικές πέστο!!!
Γύρισα όμως βουνό ... θα πιω τώρα ένα παγωμένο Asti να συνέλθω.
Όσο για το στοίχημα τα Χριστούγεννα ... θα τσακωνόμαστε ποιος θα κεράσει τον άλλον!!!
Η αγορά είναι για πάνω φίλε ... παρά τις διακυμάνσεις. Είπαμε ... το παιχνίδι είναι δύσκολο.

Αγιαννης

• Hero Member
« Απάντηση #146 στις: Ιουλίου 10, 2021, 21:50 »
Τυφώνα να περνάς  καλα πιες και κανά τοπικο τσιπουράκι ειδικα το μεσημέρι  του παει
Η αγορα ειναι για πανω αλλα δεν ξέρουμε το ποτε .εμένα τουλαχιςτον η άνοδος της παρασκευης δεν με πείθει και το θεμα ιού ιςως να χειρότερες την όλη κατάσταση
Ποςο υψόμετρο εχει το χωριό σου?

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #147 στις: Ιουλίου 11, 2021, 02:39 »
Το χωριό που είμαι είναι μόνο 239μ πάνω από την θάλασσα, αλλά μακριά από αυτήν. Περνάει όμως ποτάμι από μέσα ... και δεν είναι το χωριό μου.
Δεν έχει τσίπουρα εδώ ...
@Αγορά: Μην έχεις έγνοια τον ιό ... θα ξεσκεπαστούν σύντομα!!!

Αγιαννης

• Hero Member
« Απάντηση #148 στις: Ιουλίου 11, 2021, 13:17 »
Δεν εχει τσιπούρα ? Ουτε ρακές ?😱😳
Στο Ballantine village εισαι?😂😂
Μακαρι φιλε να διακαιωθεις με τον κωλοιο..αν και Προσωπικα τον φοβάμαι και δεν αποκλείω  μεχρι 820..(Φτου στο στόμα μου δλδη)Περισυ που τον υποτίμησα την πάτησα χοντρά ,αλλα ευτυχώς κρατήθηκα στο Τσακ δηλδη
Special..

https://m.youtube.com/watch?v=EMRJT2ebvAk

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #149 στις: Ιουλίου 13, 2021, 01:56 »
Βρήκα λίγο χρόνο να πω δύο λόγια.
Ο ΓΔ δείχνει σα να βρήκε τον πάτο του ... για τώρα ... και προσπαθεί να πάει για ψηλότερα. Σε λίγες μέρες θα επανέλθω στη βάση μου, θα μελετήσω και θα σας πω τη γνώμη μου.

Στο χωριό του  Aladdin ή Baladin ή Ballantine όπως λέει και ο Αγιάννης τα πράγματα είναι υπέροχα!!!
Σηκώσαμε και την κούπα ... ποιος στη χάρη μας!!!! ;D :P 8)