/* */ /**/

Αποστολέας Θέμα: Πάνω ή Κάτω ο ΓΔ;  (Αναγνώστηκε 16365 φορές)

aladdin

• Sr. Member
Απ: Πάνω ή Κάτω ο ΓΔ;
« Απάντηση #195 στις: Ιουλίου 30, 2021, 14:40 »
Τυφων !!!
ΕΤΕ : (η γρια βασίλισσα σέρνει το χορο  :D),
το 2,440 (+- 0,016) το είδε ,
μπροστά της εχει το 2,512 το 2,601 και 2,745 (η 2,582 και 2,650)
και πισω της (αυτη τη στιγμη) το 2,371 και 2,326 ( ολα +- 0,016) .
ο ΓΔ φλεταρει με το 890,77 (+-2,98)  :D
 8)----->
η έκρηξη ήταν τόσο δυνατή που χτύπησαν οι καμπάνες ... (μια απο τις καλύτερες συναυλίες)
https://www.youtube.com/watch?v=3tOKYFR4Rzg
και οπου υπαρχει καπνος ...
https://www.youtube.com/watch?v=ikGyZh0VbPQ

Αετος21

• Sr. Member
« Απάντηση #196 στις: Ιουλίου 30, 2021, 17:48 »
H Βασιλισσα ειναι κατι σαν την Linda Evangelista ( για οσους θυμουνται το top model ). H μεγαλυτερη σε ηλικια απο τα topmodel τοτε , η ακριβοτερη δε.
Στα δικα μας τωρα, μια πρωτη γευση απο την NBG πηραμε σημερα απο τις ανακοινωσεις Μυλωνα μετα την ΓΣ. Περισσοτερα, λιαν προσεχως στην ανακοινωση αποτελεσματων 2q2021 την Πεμπτη 05/08.
Εγω απο την πλευρα μου τα εχω πει ουκ ολιγες φορες για την μοναδικη συστημικη τραπεζα ( οι αλλες βιαστηκανε και γινανε συμμετοχων ) και δεν θα κανω επαναληψεις γιατι θα γινω γραφικοτατος. Καλο ΣΚ με υγεια.
ΥΓ : Εκανα εκτακτη καλοκαιρινη εμφανιση λογω των νεων δεδομενων για το DTC.

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #197 στις: Αυγούστου 01, 2021, 13:06 »
H Βασιλισσα ειναι κατι σαν ...
Αετάρα ειδοποιήσαμε εγκαίρως με τον Αλαντίν ... και τοποθετήσαμε και τους δυναμίτες 💣 χτυπήσαμε και τις καμπάνες 🔔 ... 🎸 🤪 😎

Αγορά: Δειλά αλλά σταθερά ανέβηκε ο τζίρος. Αλλά έχουμε 9 συνεχόμενες ανοδικές συνεδριάσεις και ίσως για την υγεία της αγοράς χρειαστεί μία πτωτική στις 876-882μ ... ή δύο πτωτικές μέχρι τις 868 μονάδες. Εάν δεν γίνει αυτό ... τότε πάει να πει ότι η δύναμη των αγοραστών είναι ισχυρή, με ότι συνεπάγεται από αυτό!!!

Παράθεση
off topic: Και όλα αυτά από την παραλία, μετά από ρακέτες 🏸 🎾 και χταπόδια 🐙!!!

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #198 στις: Αυγούστου 01, 2021, 15:59 »

ΕΜΑ 50 = 886 ... και αυτό μας δίνει ένα δυνατό σημείο για να δούμε πότε αλλάζει η βραχυπρόθεσμη τάση της αγοράς.
Αυτά από παλιά, όπου το πρώτο stop λειτούργησε και ενδοσυνεδριακά πλησιάσαμε τις 827 μονάδες στις 19/7  ... τώρα όμως:

ΕΜΑ 50 = 879μ και όσο μένει πάνω από αυτό είμαστε σε ανοδικό κανάλι. Άλλοι όμως τεχνικοί αναλυτές (μιλάω για επαγγελματίες) λένε ότι το ανοδικό κανάλι κερδίζεται πάνω από τις 887 μονάδες ... τους σέβομαι γι' αυτό αναφέρω και την άποψη τους ... αλλά εγώ σας έχω πει ότι βλέπω διαφορετικά για αυτό επιμένω στη γνώμη μου. Όπως θα παρατηρήσετε παραπάνω στις 16/7 είχα δώσει κι εγώ το 886, το οποίο επιτεύχθηκε την Παρασκευή ... και τώρα σας λέω ότι μας φτάνουν οι 879 μονάδες για να είμαστε long.

Διάγραμμα 1:

Βλέπουμε τις 100 μονάδες ... από 837 έως 937 ... όπου μπορούμε να κινηθούμε άνετα χωρίς να διακινδυνεύει η βραχυχρόνια ανοδική τάση ... με το 937 να είναι ο βραχυχρόνιος ανοδικός στόχος ... ο οποίος για να επιτευχθεί πρέπει να νικηθεί το 927 (βλέπε το 2ο διάγραμμα).
Επίσης βλέπουμε το "Τρίγωνο των Βερμούδων" μέσα στο οποίο μπορούν να χαθούν, αλλά και να φανερωθούν τα πάντα. Και αναλύω τη σκέψη μου: Μέχρι τις 837μ δεν έχουμε κανένα πρόβλημα, αφού μένουμε long. Οι 827 μονάδες είναι αυτές που μπορούμε να φτάσουμε ενδοσυνεδριακά, αλλά πρέπει να κλείσουμε πάνω από τις 833μ εκείνη την μέρα για να είμαστε ασφαλείς. Εάν τώρα δούμε τις 823 μονάδες, τότε χαιρετάμε το ανοδικό κανάλι και πάμε για χαμηλότερα.

Διάγραμμα 2:

Η έντονη κόκκινη γραμμή είναι όλα τα λεφτά!!! ... η οποία λέει 927 μονάδες. Περνώντας ο ΓΔ πάνω από αυτή και μένοντας για 2 μέρες, τότε το τετραψήφιο νούμερο στον δείκτη γίνεται ορατό. Το πρώτο οροπέδιο που θα κατακτήσει είναι οι 937μ και όταν περάσει τις 948, τότε το επόμενο σοβαρό εμπόδιο είναι στις 989 μονάδες ... και το τετραψήφιο το πιάνουμε με το χέρι ... όπως τα χταπόδια 🐙 🤪 🤣

Παράθεση
off topic: Εκμεταλλεύτηκα τον καύσωνα και γύρισα λίγο στο σπίτι, είχα όρεξη, και έγραψα κάτι έτσι για πλάκα!!! Δεν ήπια τσιπουράκια με τέτοια ζέστη γιατί θα γινόμουν ντίρλα και θα έχανα το απόγευμα ... και θα σας έγραφα ασυναρτησίες για 1400μ μέσα στο 2021 και άλλες τέτοιες αηδίες.

Αετος21

• Sr. Member
« Απάντηση #199 στις: Αυγούστου 01, 2021, 16:36 »
Τυφωνα καλησπερα και πραγματικα εχω παθει πλακα με τις αναλυσεις σου. Φοβερος οπως παντα. Τωρα εγω ενα εχω να σου πω καθε 0,35% που θα κανει η βασιλισσα, συνεπαγεται ενα αστακουδακι με chardonnay για να κανω προδερμ και περιποιηση στις φιλες μου τις μοντελες και ειναι πολλες παναθεμα τες.... 8) :P 8) :P 8) :-* 8) ::) ;) ;) ;)

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #200 στις: Αυγούστου 01, 2021, 16:43 »
... για να κανω προδερμ και περιποιηση στις φιλες μου τις μοντελες και ειναι πολλες παναθεμα τες.... 8) :P 8) :P 8) :-* 8) ::) ;) ;) ;)
Μονοφαγάς μου έγινες ... χάλασες φίλε από τα πολλά 🤑 🤑 🤑
... πάρε και Premia και θα τους αλλάξεις και τα properties 😜 🤪 😂 🤣 🤣 🤣

AIAS12

• Hero Member
« Απάντηση #201 στις: Αυγούστου 01, 2021, 19:09 »
Με αυτά που γράφεται καταλαμβάινω ότι όταν πούλησα ήμουνα βλάκας εγώ είμαι παραλία θα βάλουμε και φωτιά θα ψήσουμε είναι μια παραλία σαν ιδιωτική γιατί πάντα είναι τα ίδια άτομα  έχει πολύ ζέστη

aladdin

• Sr. Member
« Απάντηση #202 στις: Αυγούστου 02, 2021, 01:25 »
Τυφων !!!!! (για άλλη μια φορα επαγγελματική δουλειά)
Πιθανή διόρθωση είναι φυσιολογική (και επιθυμητή), αν η δευτέρα θα είναι η συνέχεια της παρασκευής , τότε πάμε μάλλον τρίτη .
Από κάτω όπως γράφεις και συ 879,18 - 867,59 και  853,25(τζιζ) (+-2,97)
Απο πανω 890,77 - 905,11 (+-2,98) και 928,29 (917,51 - 932,42).
Πάντος πάνω από τις 900μ θα χυθεί πολύ μελάνι από τους ειδικούς   ;D .
AIAS σε ζηλεύω  :D , καλο βράδυ σε ολους  :)

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #203 στις: Αυγούστου 02, 2021, 12:26 »
Με αυτά που γράφεται καταλαμβάινω ότι όταν πούλησα ήμουνα βλάκας ...
Αίαντα ... επειδή σε ξέρω ... μόνο βλάκας δεν είσαι εσύ ... είσαι αληθινός επενδυτής και βλέπεις πολύ μακριά ... είσαι υπερ-διορατικός!

@aladdin: Φίλε τα είπες όλα!!! Δεν χρειάζεται να γράψω τίποτα ... και είμαι χαρούμενος για αυτό.

Παράθεση
off topic: ... μόλις γύρισα από παραλία,  ρακέτες κλπ κλπ ... μου αρέσει να πηγαίνω πρωί.

Αετος21

• Sr. Member
« Απάντηση #204 στις: Αυγούστου 02, 2021, 13:15 »
Αγαπητε Τυφων , μετα την πρωινη σου γυμναστικη ( με ρακετες και κολυμπι ) εχεις καψει τις απαραιτητες θερμιδες, και κατα συνεπεια ωρα για παγωμενο τσιπουρακι με τα απαραιτητα συνοδευτικα ( κατα προτιμηση γυαλιστερες - εχουν το καλυτερο spread... 8) 8) 8)). Μοντελο θα μου γινεις στο τελος... ;D ;D ;D. Παρεπιπτοντως η τελευταια σου αναλυση εργο τεχνης και δεν ειναι η πρωτη φορα.
ΥΓ : Για τον εκλεκτο φιλο Αγιαννη , θα προσπαθησω να ετοιμασω ενα report σχετικα με την CAIROMEZZ το οποιο θα αναρτησω στο Tutti Fruti.

aladdin

• Sr. Member
« Απάντηση #205 στις: Αυγούστου 03, 2021, 10:53 »
Καλημερα, ωραία μερα σήμερα ..  :)

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #206 στις: Αυγούστου 03, 2021, 11:36 »
Καλημερα, ωραία μερα σήμερα ..  :)
Ωραία μέρα για ενδοσυνεδριακή διόρθωση ... για να πάρουμε δυνάμεις ...
... ή για διόρθωση στο κλείσιμο.

@Τζίρος: Ο τζίρος όμως δείχνει άνοδο και σήμερα ... αφού την πρώτη ώρα της συνεδρίασης είναι υπερδιπλάσιος από εχθές και από τις προηγούμενες μέρες. Εάν αντέξουν οι αγοραστές, τότε θα δούμε πράγματα και θαύματα ... εάν δεν αντέξουν θα γίνει της "ωραίας μέρας" ... όλα είναι τι έχουν αποφασίσει τα funds ... εμείς προσπαθούμε να ακολουθήσουμε. 

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #207 στις: Αυγούστου 03, 2021, 12:50 »
Παράθεση
ESG: # Σύμπτωση ή όχι; Τα 46,1 εκατομμύρια ευρώ από τα 47 εκατ. ευρώ του χθεσινού τζίρου στο Χ.Α έγιναν στις εταιρείες του νεοσύστατου δείκτη ESG που έκανε χθες το ντεμπούτο του. Μάλλον, το Χρηματιστήριο της Αθήνας απέκτησε το νέο σημείο αναφοράς για τους επενδυτές. Τον δείκτη που θεωρητικά θα μπορούσε στο μέλλον να αντικαταστήσει τους υπόλοιπους δείκτες αναφοράς μιας και σε αυτό συγκαταλέγονται όχι μόνο οι μετοχές της μεγάλης κεφαλαιοποίησης και μερικές από τις καλύτερες αξίες της μικρομεσαίες κεφαλαιοποίησης, αλλά φαίνεται ότι έχει πιάσει τον παλμό της αγοράς από τη στιγμή που πάνω από το 90% του ημερήσιου τζίρου κατευθύνεται σε αυτές.
# Ο νεοσύστατος δείκτης ESG ξεκίνησε με τιμή αφετηρίας τις 1000 μονάδες και έκλεισε με κέρδη 1,2% στις 1012,93 μονάδες, υπεραποδίδοντας του Γενικού.
# Θα συμφωνήσουμε πως η Ελλάδα και οι περισσότερες επιχειρήσεις της υπολείπονται πολύ των διεθνών standards περιβαλλοντικής, κοινωνικής και εταιρικής υπευθυνότητας, αλλά έχουμε μπει πια σε καλό δρόμο που μελλοντικά θα οδηγήσει απευθείας στην αγκαλιά των funds τα οποία κινούν τρισεκατομμύρια ευρώ με αποκλειστικό στόχο εταιρείες οι οποίες πληρούν κριτήρια ESG.
Ποιες είναι οι 35 εταιρείες του νέου Δείκτη ESG του Χρηματιστηρίου

Coca Cola - ΟΤΕ - Alpha Bank - Eurobank - ΟΠΑΠ - Mytilineos - Εθνική Τράπεζα - ΔΕΗ - Jumbo - Πειραιώς - Τιτάν - Motor Oil - ΓΕΚ ΤΕΡΝΑ - Τέρνα Ενεργειακή - Lamda - ΕΛΠΕ - ΕΥΔΑΠ - Ελλάκτωρ - ΑΔΜΗΕ - Σαράντης - Viohalco - ΕΧΑΕ - Quest - Πλαστικά Θράκης - Πλαστικά Κρήτης - Αεροπορία Αιγαίου - ΕΛΒΑΛΧΑΛΚΟΡ - ΟΛΠ - Cenergy - Ευρωπαϊκή Πίστη - Ιατρικό Αθηνών - Πλαίσιο - Αλουμύλ και Λύκος.

AIAS12

• Hero Member
« Απάντηση #208 στις: Αυγούστου 03, 2021, 13:07 »
Βλέποντας την ΑΣΤΑΚ στο χαρτοφυλάκιο με τιμή κτήσης 6,2 πιστευω όταν επιμένεις συνήθως σου βγαίνει σε καλό μακάρι να βγει το ίδιο και η ελιν
Βλέπω και η ιντραλοτ έχει ανέβει αρκετά και έφυγε σήμερα το 50%

aladdin

• Sr. Member
« Απάντηση #209 στις: Αυγούστου 03, 2021, 14:08 »
Και κατι για να περάσει η ωρα μου  : κλεισιμο σημερα στο 894,32 (+-0,3)- εδω  :D .