/* */ /**/

Αποστολέας Θέμα: Πάνω ή Κάτω ο ΓΔ;  (Αναγνώστηκε 32442 φορές)

Τυφών

• Hero Member
Απ: Πάνω ή Κάτω ο ΓΔ;
« Απάντηση #660 στις: Ιανουαρίου 12, 2022, 16:38 »
948 παίδες  ;D
... και τώρα αρχίζουν τα δύσκολα ... τεχνικά και μόνο μιλάω.
Θα καταλάβουμε εάν γίνει η αναβάθμιση ή όχι στην αξιολόγηση που περιμένουμε.
Τυφ μια τέτοια κινηση ειδικα μετα απο μια συσωρευση μηνών δεν νομίζω οτι ειναι fake
Κατι καλο έρχεται
Συμφωνώ ... γι' αυτό είπα το παραπάνω ... γιατί οι "μάγκες" γνωρίζουν, οπότε εάν έχουμε κάτι αρνητικό την Παρασκευή μέχρι αύριο το μεσημέρι πρέπει να τραβηχτούν ... άντε Παρασκευή στην πρώτη ώρα (αν και δεν θα προλάβουν εκεί, μεγάλος ο τζίρος). Είπαμε ... δύσκολο το παιχνίδι ...

ΥΓ: Τζίρος και δείκτης δείχνουν καλά νέα την Παρασκευή. Αλλά θα είμαι προσεκτικός αύριο.

Αγιαννης

• Hero Member
« Απάντηση #661 στις: Ιανουαρίου 12, 2022, 16:54 »
Eαν θέλανε  ξεφωρτω ,τοτε θυα την τραβάγανε πανω πολυ νωρίτερα...ιςως απο τέλους 21 ώστε. Ναχουν περιθώρια ..
τωρα με τρεις μερες τι να διώξουν?
Επεπλεον πιστεύω οτι αυτοι που αγοραζουν ειναι μεγαλα ξένα χαρτοφυλάκια που ποντάρουν στο ελληνικο στορυ και γιαυτο τραβάνε δυνατα τα βαρέα και οι τραπεζες .Υγειεστατη άνοδος θαλεγα ,Ειδικα  αμα κανει κσι μια διόρθωση μερικών ημερών στα πέριξ 950 επειπεδα

brokeconomist

• Full Member
« Απάντηση #662 στις: Ιανουαρίου 12, 2022, 17:17 »
Διαχέεται η ρευστότητα και στα άλλα χαρτιά. Καλό είναι αυτό. Αν γίνει και το σενάριο που λέει ο Αγιάννης, πιστεύω να ισορροπήσουμε σε αυτά τα επίπεδα και να δούμε και αρκετά υψηλότερα μέσα στο έτος.

Μπά. Δεν νομίζω ότι είμαι "καλός". Άτυχος κάποιες φορές, τυχερός κάποιες άλλες, αλλά πάντα με συγκεκριμένους στόχους.

aladdin

• Sr. Member
« Απάντηση #663 στις: Ιανουαρίου 12, 2022, 20:08 »
 ΧΑΑ , (πολύ χααλαρά το χάαλιμας .. , προσέχουμε)
"sos" :  964,09 - 968,41  (στόχος ενδιάμεσος)
αντ.  :  951,12 ,  956,88
"sos" :  945,36 - 942,48  (πάνω ή κάτω)
στξη :  938,15
"sos" :  933,83 - 927,35  (1η διόρ/ση)
στξη  :  925,18 ,  920,86
"sos" :  916,54 ! - 914,38  (π. ή κ. , 1ο καμπανάκι)
στξη  :  911,13 ,  907,89 ! (2ο καμπανάκι) , 904,65
"sos" :  899,24 ! - 894,92  (1rapid test )

κλείσιμο : 950,38 ,  υψηλό : 952,32 ,  χαμηλό : 935,54   
τζίρος : 123,8 εκ. ,  κεφ/ση ΧΑΑ : 70,1 δις
ΓΔ : + 1,69%  ,  RSI : 76,62  ,  MACD : + 10,04

"gap ανοδικά" : 877,40 - 879,26 ,  894,04 - 895,19 ,
900,66 - 902,02 ,  908,40 - 909,6 ,  934,82 - 935,54
-----
 "  Υπολογισμός   " στόχου "  με  "βάση" :
1) το    830,07  (19/07/21) :  927,35 - 933,83
2) το    726,02  (28/01/21) :  960,47 - 968,03
3) το    550,11  (30/10/20) :  956,83 - 962,70
4) το    469,55  (17/03/20) :  931,76 - 939,10
5) το    420,82  (11/02/16) :  940,27 - 946,85
6) το  1.379,42 (19/03/14):   982,48 - 991,46
7) το  6.484,38 (21/09/99) :  941,42 - 945,64
8 ) το   100,00  (31/12/80) :  925,00 - 934,00  "
  :)

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #664 στις: Ιανουαρίου 13, 2022, 10:14 »

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #665 στις: Ιανουαρίου 13, 2022, 12:33 »
Γέμισε η αγορά πακέτα!!!!
Το 60% του τζίρου μέχρι τώρα είναι σε πακέτα!!! ... στα Blue Chips ...
... οπότε κάτι καλό ψήνεται!!! Τι λέτε κι εσείς;;;

Το ένστικτό μου λέει ότι το 2022 θα ανήκει στα Blue Chips ... και επίσης πρέπει να συνεχίσουμε το Stock Picking στην πληροφορική και ενέργεια ... αλλά και να προσθέσουμε σε αυτό τα Logistics, το Real Estate, τις Κατασκευές και ότι περικλείουν αυτές (μέταλλα κλπ), το υδρογόνο και την ηλεκτροκίνηση.

ΥΓ: Είναι αυτό που σας λέω ... η αγορά θα τρέξει όταν θέλουν "αυτοί" ... τα περί "θεμελιώδη" κλπ κλπ επενδυτικά, ισολογισμοί ... είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Και σας το λέω με πολύ πείρα ... αφού δεν υπάρχει φίλος μου επενδυτής που έπαιζε από παλιά να μην έχει χάσει τουλάχιστον το μισό κεφάλαιό του. Το καταλαβαίνεις αυτό όταν πιστεύεις σε μία μετοχή, έχει τρομερά θεμελιώδη, πολύ καλούς ισολογισμούς, όλοι γράφουν τα καλύτερα για τις προοπτικές της στο μέλλον ... και ... και ξαφνικά βρίσκεσαι να χάνεις 200 και 300% ... δεν σου πήγε το χέρι να πουλήσεις γιατί είσαι επενδυτής ... και κάνεις μουαγιέν ... και η μετοχή συνεχίζει να πέφτει ακόμα .... και απογοητεύεσαι ... και την παρατάς.
Όταν η αγορά ανεβαίνει είναι όλα εύκολα και το παίζουν όλοι μάγκες ... αλλά ο αληθινός μάγκας είναι αυτός που κερδίζει σε πτωτική αγορά.
Όποιος με άκουσε τότε, γλύτωσε ... και ακόμα με ευχαριστεί! Το μεγάλο μου όπλο τα πέτρινα χρόνια ... το νερό ... ότι είχα αρχίσει να εμπιστεύομαι την πειραματική στην αρχή ΤΜΤΑ ... και ότι έπαιζα ανάποδα.
Τώρα γιατί σας τα λέω όλα αυτά ... μα είναι απλό ... σας συμπαθώ.

brokeconomist

• Full Member
« Απάντηση #666 στις: Ιανουαρίου 13, 2022, 13:13 »
Κάποτε πριν πολλά χρόνια μου λέει ένας:

«το να κουβεντιάζουμε για τις προοπτικές μιας εταιρείας, έχει τόση αξία όσο ένα ποτήρι νερό».

«Γιατί του λέω;»

«Γιατί τόσο θα χρειαστεί για να αναπληρώσει κάποιος το σάλιο που κατανάλωσε κατά τη διάρκεια της ομιλίας του».

Το παράδειγμα είναι υπερβολικό και το αναγνωρίζω, αλλά το χρησιμοποιώ για να πω ότι το μέλλον είναι αβέβαιο, (τώρα αν είναι και το τέλος πάντα κοντά δεν ξέρω).

Υπάρχουν πράγματα που δεν φανταζόμαστε ότι μπορεί να συμβούν (π.χ. κορονοϊός), απλά γιατί δεν έχουν ξανασυμβεί στο παρελθόν, δεν ξέρουμε τίποτα για αυτά.

Για το λόγο αυτό χρησιμοποιούμε την Τ.Α. μπας και μπορέσουμε να ανιχνεύσουμε την τάση.

Όμως το να επιλέγουμε να ασχοληθούμε με εταιρείες που έχουν σοβαρά θεμελιώδη, (παρελθόν), το θεωρώ εκ των ουκ άνευ. Είναι για μένα μια δικλίδα ασφαλείας.

Φυσικά αυτό αφορά τον καθένα από μας ξεχωριστά και την αντίληψη που έχει για τα πράγματα.

Κανείς δεν μπορεί να πείσει κανέναν για την ορθότητα ή όχι των επιλογών του, ακριβώς γιατί το παρελθόν δεν εγγυάται το μέλλον.

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #667 στις: Ιανουαρίου 13, 2022, 13:30 »
Δεν διαφωνώ καθόλου brok ... και σε ευχαριστώ για την εποικοδομητική συζήτηση ... και για να μην παρεξηγηθώ, ξεκαθαρίζω ...
... εγώ μιλάω για τους "επενδυταράδες" που αγοράζουν μία μετοχή και την κοιτάνε για χρόνια ... δηλαδή αυτούς που δεν πουλάνε σχεδόν ποτέ ... οι οποίοι κατά τη γνώμη μου είναι ότι πιο "άχρηστο" έχει το ΧΑΑ, αφού δεν "κυλάει" το χρήμα τους ... και περιμένουν να μπουν τα κορόιδα ψηλότερα για να κερδίσουν αυτοί λογιστικά ... γιατί πίστεψέ με, δεν πουλάνε σου λέω!!!! Όλοι αυτοί έχουν φάει τα μούτρα τους ... και κάνουν πολύ κακό στην χρηματαγορά.

Εδώ μέσα ... από τους γράφοντες δεν πιστεύω να υπάρχει κανένας τέτοιος, γιατί έχω την εμπειρία να το καταλάβω ...
... από τους αναγνώστες μπορεί να υπάρχει ... και ζητάω συγνώμη εάν τους προσέβαλα ... αλλά ειλικρινά δεν το έκανα για αυτό, αλλά για να τους συμβουλέψω.

Κι εγώ κοιτάω θεμελιώδη ... αλλά πουλάω και αγοράζω ... δεν είμαι ο κηφήνας, είμαι μέλισσα.

Τώρα ... η αγορά μακροπρόθεσμα είναι για πάνω, για πολύ πάνω κατά τη γνώμη μου ... οπότε δεν πρόκειται να χάσει κανείς υπομονετικός.

ΝτΑρτανιαν

• Hero Member
« Απάντηση #668 στις: Ιανουαρίου 13, 2022, 14:04 »
Αγαπητοι μου Τυφωνα και Broke, θα μου επιτρεψετε να γραψω και εγω την αποψη μου.
Παράθεση
Επένδυση (αγγλικά: investment) ονομάζεται η δέσμευση κεφαλαίων για ένα χρονικό διάστημα, η οποία αναμένεται να αποφέρει πρόσθετα κεφάλαια στον επενδυτή. Με τεχνικούς όρους, η επένδυση είναι μια ακολουθία Καθαρών Ταμειακών Ροών.
Και σε αλλη συζητηση για διαφοροποιηση μεταξυ Επενδυτων, traders, παικτων ( κατα τον Τυφωνα ) η αποψη μου παραμενει αμεταβλητη.
Ολοι επενδυτες ειναι, η χρονικη διαρκεια στην μετατροπη των δεσμευμενων κεφαλαιων σε ελευθερες ταμειακες ροες ( εις την λαικην μεταφραση το παντελονιασμα ) διαφερει. Για αυτο και η διαφοροποιηση σε μακροπροθεσους, βραχυπροθεσμους , intraday , scalpers κλπ, κλπ.
Συμφωνω οτι αυτοι που διακρατουν τα κεφαλαια τους μονιμα δεσμευμενα χωρις να εχουν ελευθερες ταμειακες ροες και τα κερδη η απωλειες ειναι παντα σε λογιστικη μορφη , σιγουρα δεν ειναι επενδυτες. Σκρουτζηδες ειναι και καθως η διαρκεια της ζωης για τον καθενα ειναι δεδομενη , υπαρχουν και τα εκτακτα που μειωνουν την προσδοκωμενη διαρκεια ζωης .

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #669 στις: Ιανουαρίου 13, 2022, 14:07 »
Τι ωραία που τα λες Αετέ ... συμφωνώ!

Απλά θέλω να το ξεκαθαρίσω ... μάλλον δεν το έχετε καταλάβει καλά ...
... δεν είμαι trader ...
... είμαι "παίκτης" (δικός μου όρος) και είναι πιο κοντά στον investor παρά στον trader ...
... επενδύω στα "νερά" ... και έχω μερικά μικροποσά να τα παίζω in-out για μηνιάτικο. Το βασικό μου κεφάλαιο όμως το τοποθετώ ως "παίκτης" δηλαδή.

sofoklis2

• Full Member
« Απάντηση #670 στις: Ιανουαρίου 13, 2022, 14:12 »
παικτες τρειντερς και τεντι μποι (επειδη σας βλεπω ολους μαζεμενους ) να ρωτησω κατι για performance ka realcons στα τρεχωντα επιπεδα ποια ειναι η γνωμη σας?

ΝτΑρτανιαν

• Hero Member
« Απάντηση #671 στις: Ιανουαρίου 13, 2022, 14:36 »
Τυφωνα ακομη και τα outin , η την ανταλλαγη των μετοχων επενδυση την θεωρω ( δεσμευση κεφαλαιου και ελευθερες ταμειακες ροες - παντελονιασμα ) , το ειπες και μονος σου βεβαια investor εισαι δηλαδη επενδυτης ;) ;) ;). Αλλα ας τα αφησουμε αυτα τα θεωρητικα, βοηθειστε ρε παιδια λιγο τον αγαπητο Sofo με την ΠΕΡΦ και την Realcons καθως εγω δεν εχω καμια απο τις 2.

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #672 στις: Ιανουαρίου 13, 2022, 14:43 »
Τυφωνα ... το ειπες και μονος σου βεβαια investor εισαι δηλαδη επενδυτης ;) ;)
Φυσικά και είμαι investor ... αλλά επενδύω μακροπρόθεσμα μόνο στο "νερό" ... στα υπόλοιπα είμαι "παίκτης" ... και αν το επιτρέπει το site μπορεί να αναπτύξω κάποια στιγμή την τεχνική μου.

Τυφών

• Hero Member
« Απάντηση #673 στις: Ιανουαρίου 13, 2022, 16:51 »
Πως "μάζεψαν" προσδοκίες και "τα 'χωσαν" στο τέλος της συνεδρίασης εεεε παιδιά!!! Για να δούμε και τον χρησμό των δημοπρασιών???

brokeconomist

• Full Member
« Απάντηση #674 στις: Ιανουαρίου 13, 2022, 19:28 »
Σοφοκλή,

σχετικά με αυτό που ρωτάς, προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τις συγκεκριμένες. Όμως βλέποντας το γράφημα και μόνο της REALCOMS, θα αγόραζα μόλις πέρασε το 2,30, όχι τώρα πια. Αλλά σε μιας τέτοιας κεφαλαιοποίησης εταιρεία, απλά για ένα γρήγορο κέρδος, αν υποθέσουμε ότι είχα κοιτάξει πρώτα τα θεμελιώδη και με συγκινούσαν, έστω και λίγο.

Τώρα για την ΠΕΡΦ. Πάλι και μόνο από το διάγραμμα το γεγονός ότι έχει τόσο μεγάλη πτώση με παραξενεύει. Έγινε κάτι τόσο κακό; Και πάλι ενώ η πρώτη (REALCOMS) είχε κλείσει 4μηνο σε συσσώρευση, (δηλαδή την πάνε by the book), η ΠΕΡΦ αν και με αντίστοιχη συμπεριφορά είναι μόνο δύο μήνες σε αυτή την κατάσταση. Δηλαδή δεν έχουν βαρεθεί ακόμα οι «γρήγοροι», δεν έχουν μαζέψει, (αν υποθέσουμε ότι γίνεται παιχνίδι), αυτοί που θέλουν. 

Όμως επιμένω ότι η πτώση με παραξενεύει. Και με παραξενεύει ακόμη περισσότερο το γεγονός ότι αυτό που συμβαίνει, γίνεται έχοντας χάσει περίπου τα δύο τρίτα από τα ψηλά της. Η πτώση δηλαδή έχει σταματήσει σε πολύ «συγκεκριμένο» επίπεδο. Εκτός αν είναι λάθος το διάγραμμα. Έγινε κάποιο split και η προσαρμογή έχει λάθη στις τιμές.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.